A magyar Substack-határozó: mit olvass még?
Van itt élet a Gemišten kívül is: mutatjuk, hogy hol és hogy ott mire számíthatsz.
A lista időközönként bővülni fog, úgyhogy érdemes lesz ide visszanézni a jövőben!
Ha hülye vagy a joghoz, olvasd ezt: Levél az ügyvédtől
Akit kicsit is érdekel, milyenek Dr. Ésik Sándor mindennapjai, mire mondja élből azt, hogy nehogy csinálja bárki is, kövesse be, rendkívül szórakoztató és hasznos tartalom.
Közszolgálati covidfeldolgozás: Koronatanúk
A Tilos Rádión pár hónapja elindult egy műsor Természetes intelligencia címmel, amiben a járványt tárgyalják ki, amennyire csak lehet, támaszkodva minden létező elérhető adatra, hogy tudni lehessen: mi az, amit tudunk, mi az, amit még mindig nem, mi az, amiben hibáztunk, mi az, amit tanultunk. Az adások itt meghallgathatóak.
Szellemi üzem: Liget műhely
Novellák, versek, rövid tanulmányok, oktatási anyagok és kisprózák, a Liget és a Szitakötő folyóiratok legjava olvasható napról napra, hétről hétre ingyenesen. Irodalom mellett ökológia, filozófia, pedagógia, esztétika és történelem.
Németh Róbert hajónaplója: NR
Író, zenész, újságíró, kritikus, aki a Facebook-fal helyett inkább ide kezdett el írogatni. Mert vannak dolgok, amik az újságírás, a nem-újságírás-írás és a pár mondatos szösszenetek közé esnek, ilyen hosszabban megírt személyes közlendők és nünükék, például hogy mi lehet idén az év lemeze vagy hogy miért nem jó dal az Imagine.
Élet a Facebook után, plusz versek: Ungár Péter
Az LMP pártelnöke-tulajdonosa a közéleti újságját már régebben beszántotta, a Facebookról kivonult, most a Substacken próbálkozik gyakorlatilag hosszú Facebook-posztokkal, sajtóműfajilag kolumnákkal, plusz linkekkel máshol megjelent verseire.
Lifestyle-baloldal: Jámbor András
A Józsefváros egyéniben megválasztott országgyűlési képviselőjének az élete a magyar baloldal: a Mércét, majd a Szikra mozgalmat szervezve az MSZP-DK-etc. világ bukására készül, de azért a velük való együttműködéseket sem elutasítva. Akit érdekel, mit gondol bel- és külpolitikai ügyekről a magyar baloldal utolsó csillaga, olvassa.
Tőke Márton utazgat a környéken: Borsor
Borokról, a tőkétől a bárpultig, szerte Európában, városok, irodalom, művelődéstörténet, beszélgetések, ajánlók. Műkedvelés: szakkör, nem szakma.
Pap Szilárd olvasónaplója: Köztes
A most épp a Partizán egyik szerkesztőjeként dolgozó, erdélyi gyökerekkel rendelkező baloldali politológus-antropológus hétről hétre őt inspiráló, elgondolkodtató cikkeket, esszéket és könyveket ajánl, az absztrakt politikaelméleti és globális politikai gazdaságtani kérdésektől kezdve aktuális események elemzésén át kis apróságokig.
Az internetgeneráció az offline világba menekül: Jövőkór
Nefelejcs Gergőnek kockázatelemzőként nagyjából az a munkája, hogy megmondja, nagy eséllyel mi fog történni. És állítja, hogy legtöbbször igaza van. És mivel nem akarja, hogy igaza legyen, elkezdte írni a Jövőkórt, amiben arról győzköd minket, hogy jöjjünk le a Dobozról, ahogy az egyre több mindent behálózó online világot nevezi, és kezdjünk el élni offline. Rendszeres kisesszék, baloldali-anarchista alapállásból jövő politikai odaszúrások (például előbb megírta, mint a titkosszolgálat kinyomozta volna, hogy kvázi a CIA finanszírozta a magyar baloldalt 2022-ben, állítólag Orbán Viktor is olvasta a cikkét), néha csak továbbgondolást igénylő gondolatfoszlányok.
Élet a Somlón és a magyar borvilágban: SAP
Balogh Zoltán, a Somlói Apátsági Pince tulajdonosa a magyar boros internet egyik alapfigurája: valaki vagy nagyon szereti, vagy kifejezetten utálja, csapatának borai és mellette elmenni viszont elég nehéz, ha valaki borokról olvasna magyarul. Miután évek óta rugdosta amiatt a magyar borsajtót, hogy az csináljon valami értelmeset, és PR-cikkek írása meg a bekért ingyenborok modoros dicsérgetése helyett építsen mondjuk közösséget, és a borszakírók ezt vagy nem értették vagy nem tudták, hogyan kezdjék el, végül úgy döntött, megcsinálja az egészet ő maga, leginkább a Somló és a pincéje köré felépítve a sztorit. Udvariaskodásra ne nagyon számítson senki.
Okos balos fiatalok Magyarországról: Hungarian Observer
Aki annyira nemzetközi környezetben él, hogy már magyarul olvasni is ciki a Telexet, annak tökéletes, hogy hetente kétszer Bede Ábelék elküldik neki ezt a hírlevelet, amiben a magyar közélet leginkább releváns történéseit elemzik ki több nézőpontból.
Második reformkor? Felszabadulás
Búzás Balázs, a Második Reformkor korábbi szakmai igazgatója a párt számára túl nagy sikert nem hozó 2024-es EP-választást követően kezdett el írni arról, hogy mi kellene szerinte ahhoz, hogy a magyar társadalom kijöjjön a mostani zsákutcáiból, és eleve milyen okai vannak, hogy rendre zsákutcába vezeti a szűk elit az országot.
Trump vs Biden: Kampánykörút
Papp Gergő a Momentumban dolgozik már régóta, most írni is kezdett. A célja az, hogy akit bármennyire is érdekel az amerikai kampány, de az agya már most túltelített információkkal, annak rajta kívül mást ne nagyon kelljen olvasnia november 5-ig.
Kele János focit elemez: Félterület
Akár a tévéből, akár a politikából ismered a szerzőt, itt a Substacken függetlenül, mindenféle külső nyomásra és kényszerre fittyet hányva írja meg mindazt, amit fontosnak gondol a futball, a magyar sport, és az ezekkel összefüggő gazdasági, közéleti, nyilvánosságszakmai témákról, a Facebookról ide átköltözve.
Viszlát, kétharmad: Teljes jogú állampolgárok
Pápay György publicista itt arra keresi a választ, milyen lehetőségei vannak az állampolgári cselekvésnek egy választási autokráciában. Távlati célja hozzájárulni egy olyan közösség kialakulásához, amely új politikai kultúrát épít, és hangot ad azoknak, akik nem akarnak másodrendű állampolgárként élni a saját hazájukban.
Az elüldözött főszerkesztő: Dull Szabolcs
A Telexnél sem bántak valami hálásan az alapító-főszerkesztőkkel: Munk Veronika a pozsonyi Denník N-nél, az Indexről való leválás fő arca, Dull Szabolcs pedig itt a Substacken folytatja. Főleg magyar belpolitikáról ír, pontosabban elemzi a történéseket és szcenáriókat a Telexen már megszokott párpontos formátumban.
Kövekből született történetek: Abaúj-Zemplén geotúrák
A földtudományok a közoktatásban elég mostohán kezelt területnek számítanak. Ezen belül a kőzetek, ásványok világával kapcsolatba kerülni alig van esély. Itt van: legyen szó hegyaljai kőhidakról az egykori galíciai országúton vagy reneszánsz kőfaragókról.
Evangélikusok a világról: Keresztény kultúra
Két teológus, Laborczi Dóra újságíró és Nagy Szabolcs lelkész kereszténységről, kultúráról, közéletről, testi fájdalomról és földelésről. Zámbó Jimmyről és a purgatóriumról, Hodász András coming outjáról és az eredményorientált böjtölésről. És a kérdések kérdéséről: baj-e, hogy nepo baby volt Jézus, és ha nem, miért nem? Avagy témák, amikről amúgy nem írna senki, pláne nem így. Poszt minden pénteken.
Pogátsa Zoltán angolul
A népszerű balos közgazdász itt is felbukkant! Hogyan dominálja a bigtech a netet? Tényleg annyira keményen érintette a magyarokat az infláció, mint mondják? Miért árul Donald Trump cipőt az elnökválasztási kampány kellős közepén? Mindezt angolul, pár helyszíni megfigyeléssel Japánból és Egyiptomból, és reméljük, még sok helyről.
Az újragondolás kultúrája: Gondolatkertészet
Aki 39 évesen nem csinálta meg magát, az már nem is fogja? A cél szentesíti az eszközt? Szereti-e Jézus Krúbit? Horváth Gergely sok más mellett arra vállalkozik, hogy a józan ész nevében szétszedjen, átgondoljon mindenféle elterjedt nagyotmondásokat, mindezt úgy, hogy hozzátegyen vele az olvasók életéhez.
Berend T. Iván jegyzetei
A Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem 1973-79 közötti rektora, az MTA korábbi elnöke, a Kaliforniai Egyetem 85 évesen nyugdíjba vonult, ma Los Angeles-ben élő korábbi oktatója 90 éves kora fölött kezdett substackezni, és nemcsak azért, hogy a hosszú élet titkáról merengjen, hanem hogy kicsit jobban a régiónkra koncentrálva kielemezze, miként tudott körülöttünk Románia és Szlovákia is ennyire előretörni gazdaságilag, és meséljen Kaliforniáról, Ázsiáról, az EU jövőjéről.
Jöjj el, szabadság: Tarnay Kristóf
Kevés valóban liberális hang (mármint olyan, aki nem csak annak mondja magát, hanem az is) van a mai magyar sajtóban, pláne fiatal. Tarnay Kristóf, egykori diákaktivista, a hódmezővásárhelyi városi lap, az Azonnali, majd a HVG újságírója ilyen. Kérdés persze, hogy mennyire van ő még jelen a magyar sajtóban: a HVG-t otthagyva végül egy nemzetközi cégnél helyezkedett el, így a Substackjén sem klasszik utánajárós cikkekre, hanem véleményekre és kommentárokra számíthattok tőle.
Mi van Szlovákiában? Félvidék
Polák Gábor újságíró olyan témákat és meglátásokat hoz be a szlovák és a szlovákiai magyar közéletről, amelyek nem feltétlenül jelennek meg még az ottani médiában sem, nemhogy az északi szomszédra vagy árvalányhajas nacionalizmussal vagy a Reutersről (!!! :DDDD) szemlézett elemzésekkel tekintő magyarországi sajtóban.
Az új hidegháború vagy micsoda, élőben: Kelet-Ázsia Figyelő
A magyar sajtóban nem ezt, és nem biztos, hogy így fogod olvasni: szakértők elemzik, hogy mi történik a bolygó azon részén, ahol épp történelmet akarnak írni. Vallás, kultúra, történelem, és persze a kínai-amerikai hidegháború, Putyin és Xi Jinping viszonya, chip- és ritkaföldfém-embargó és így tovább. És nem csak Kína.
Kenyeret és cirkuszt! Európai veknihakni
Ki az a pék, aki térdre kényszerítette a Mekit? Melyik kenyeret javallották a túlzott önkielégítés ellen? A cseh közmondás szerint hol nincs szükség pékre? Kihez imádkozzunk, ha sikeresen akarunk ókori római kenyeret sütni? Miért kell megvágni az ír szódás kenyér tetejét? A magát műkedvelő sütögetőnek tartó Horváth Csaba az európai kovászos kenyerek világát mutatja be szórakoztatóan hétről hétre.
Hol egyél, hol ne egyél: Jókuti András
A magyar online és gasztroszcénában csak Világevőként ismert szerző úgy döntött, monetizálja tudását és tapasztalatát. Egy megspórolt rossz vacsora áráért megosztja minden előfizetőjével, hogy melyik étteremben verik át az embert és hol lehet igazán jót enni, legyen az egy ismeretlen kis büfé vagy egy többcsillagos fine dining étterem.
Élni tudni kell: Meraki
Milyen Athénban élni? Mi a hosszú élet titka? Hol térj le az autópályáról a görög tengerpart felé? Jó élet, jó emberek, jó sztorik, ezt ígéri ez a heti hírlevél, ami görög szenvedéllyel mesél a fastfoodszerű napi sajtó helyett többre, másra vágyóknak.
Így legyél kulturált földbirtokos: Talajmegújító mezőgazdaság
Mi miatt erodálódik a talaj? Miért nincs víz az országban, holott bőven esik eső? Mi az oka annak, hogy télen olyan porviharok alakulnak ki, amelyek aztán tömegbalesetet is tudnak okozni az autópályán? Hogyan lehet legálisan legeltetni? Mi kell ahhoz, hogy öntözés nélkül is világrekord termést hozzon a kukorica? Mi az oka annak, hogy a szarvasmarhák valójában segítik a klímaváltozás elleni harcot? Kökény Attila hírlevele hasznos olvasmány mindenkinek, aki akár csak egy kiskertet művel.
Batiszkáf: Leimeiszter Barnabás
A Mandiner és a Magyar Krónika munkatársa úgy reagál a napi történésekre, hogy közben elemeli magát és az olvasót egy olyan biztonságos távolságba, ahol már lehet éteri sramliról, az olasz teleshop dicséretéről, az 1897-es párizsi bazártűz nyomán médiabeli traumakultúráról, Gulyás Márton tekintete kapcsán komolyságdemenciáról értekezni. Ha lenne rendes magyar printsajtó, a szövegek nem a Substacken jelennének meg, hanem szépen tördelve, a hétvégi lapszámban. Örüljünk, hogy nincs!
A Nagy Ésik&Kertész Show: Diétás Magyar Múzsa
Kifejezetten eredeti hangvételű Facebook-oldalként indult, Ésik Sándor és baráti köre ma már kiszámíthatóbban adagolja az ellenzéki törzsközönségnek a napi betevőt. Most megpróbálják a nagyra nőtt Facebook-tábort áthozni ide, ehhez sok sikert!
Neoliberális jegyzetek: In Mercatu Veritas
A Seres László melletti egyik utolsó igazi neoliberális, a közgazdász Isztin Péter a Corvinuson tanít főleg mikroökonómiát, már amikor épp nem azt magyarázza a cikkeiben, hogy hogyan működik a világ. A hírlevelét részben angolul, részben magyarul írja, mikor milyen vitába kapcsolódik be: rendszeres világmagyarázatot nem kap senki, rendszertelenül jövő kommentárokat az aktuális slágertémákban inkább.
Jó és friss zenék: Urban Sounds
Akinek nincs rendben, hogy saját maga helyett a Spotify formálja a zenei ízlését, de annyira beleásni azért nem akarja magát a friss zenékbe, hogy órákon át túrja a netet új formációk és dalok után, a legjobb helyen van Velkei Zoltán hírlevelénél, ő ugyanis mindezt megteszi, és kiválogatja a legjobbakat, főleg az elektronikus zenei termésből.
Aki látott már mindent a magyar politikában: Kóczián Péter
Magyar Rádió, Magyar Narancs, Hír TV, majd PR, most coaching: Kóczián Péter nemcsak a magyar médiában, hanem a magyar politikában is kiválóan kiismeri magát, ami kifejezetten jó, mert így van valaki, aki a belpolitikáról ír, leginkább a szereplők motivációit kutatva. A magyar Substack messze legtöbbet kérő szereplője, de mint mondta, aki nem fizet érte, hát az nem olvassa. Holott van mit, az Orbán-kormány megalakulásáról írt optimista elemzése például a hazai médiában is nagyot ment.
Jó és rossz közé rekedve: Mellékvágány
Az Egyesült Királyság és Magyarország között ingázó Lesti Ágnes ugyan nem ír sokat, de amikor igen, azt érdemes olvasni: ezzel az anyaggal tessék kezdeni.
Így lehetsz jobb menedzser: Onlife
Mi van akkor, ha két beosztottad járni kezd? Hogyan segíts valakinek, akit kirúgtak? Miről árulkodik, ha munkahelyet vált egy ügyvezető? Miért nem baj, ha nő a fluktuáció? Berze Márton és Ungvári Péter közösséget épít a felsővezetőknek, olyannyira, hogy névtelenül még munkát is lehet keresni rajtuk keresztül.
Kisbabád született? Babatornázda
Floszberger Petra fizioterapeuta az újszülöttek és kisbabák mozgásáról, tornáztatásáról, fejlődéséről cikkekben és videókban, havi Q&A-blokkokkal.
Rövid sztorik a seregből: Tiboru mesél
Izgalmas kísérletezés az inkább hosszú, elmélyült szövegekre jó Substacken. A magyar blogoszféra egyik ismert alakja, Tiboru mindenféle rövid katonaság- és rendvédelem-történeti sztorikat hoz, szigorúan egy-két percben: selyemhernyók, afgán kutyák!
Nem csak Magyarország-bashing Prágából: Csehszlovák kém
Bőtös Botond több lapot is tudósított már Csehországból, és miután talán nincs már olyan fideszes felület, ahol nem küldték volna el az anyjába, úgy döntött, indít egy Substacket. Aki követi a munkásságát, tudja, hogy a Slava Ukraini nála ha napi húszszor nem hangzik el, akkor egyszer sem, a NER-re pedig a maffia még csak a legenyhébb szava, de nem kíméli a szerinte kollaboráns magyar ellenzéket sem. Őt olvasni csak ezen elfogultságok ismeretében szabad: viszont amikor a csehekről van szó, elég gyakran pontos és empatikus anyagok jelennek meg tőle.
A győri polgármester hírlevele: Tiszta szívvel a városért
Mielőtt megválasztották volna Pintér Bencét Győr polgármesterének, ezt írtuk: „Akit érdekel, milyen az a politikus, akit Lovasi András is támogatott a kampányban, és aki magát az országos sajtóban emberarcú fideszesként brandeli, kövesse be a hírlevelet, azt azonban ne várja el, hogy megszereti/megismeri Győrt, pláne nem Dézsi Csaba Andrást. A magát médiabeli tevékenységgel politikusnak felépíteni próbáló Pintér Bence hírleveléhez Győrben vagy a környékén kell lakni: az anyagok nemcsak helyismeretet, de az ottani ügyekben való alapvető tájékozottságot is igényelnek. A helyi KESMA-napilap, a Kisalföld mellé, kiegyensúlyozásként elfér.” Pintér azóta legyőzte nemcsak Dézsit, de Borkai Zsoltot is, így ő az első substackelő polgármester.
Mit kutatott ki a magyar kormány? Köztanulmányok
Le Marietta a részvételiséget, a közvetlen demokráciát, valamint az állampolgárok és az állam közötti kapcsolatot kutatta a Harvardon, mielőtt a Kutyapárt EP-listavezetője lett volna. A Substacken a kormany.hu-t szemlézi havonta, és kimazsolázza olvasóinak a legérdekesebb dolgokat abból, amit a kormány kommunikál a saját hivatalos felületén. Sztorik nincsennek, csak egy informatív linkgyűjtemény.
Mi van a brüsszeli MCC-vezető fejében? Roots & Wings
Amikor a magyar jobboldal utánpótlását kinevelni hivatott Mathias Corvinus Collegium vezetése úgy döntött, hogy Brüsszelben is nyit egy irodát, és annak élére kinevezték Frank Furedit, a Fidesz Schmidt Máriához bekötött hátországával egy ideje már együtt mozgó, főleg Angliában ismert szociológusprofesszort, Orbán Viktor európai szintre emelte a magyarországi kultúrharcot. Furedi ezt az európai lélekért folytatott küzdelemnek nevezi: az angolul írt Substackje is erről szól.
Nem a Substacken van, de jó
Amilyennek egy helyi hírlevélnek lennie kell: Mecseki Müzli
Pécsett viszonylag szerencsés a médiakörnyezet: a kiegyensúlyozottságra törekvő önkormányzati média mellett van fideszes és nemfideszes, szocialista és LMP-s, szóval aki képben akar lenni mindennel, annak egy csomót kell olvasnia. A Mecseki Müzli hírlevél célja, hogy ezt ne kelljen megtenni, megcsinálja helyetted a szerző, és kiszűri a lényeget. A közben a városból a Telexet is tudósító Gűth Ervin szerencsére nemcsak a hardcore helyi politikáról ír, hanem felkarolja a pécsi kultúrát, borokat, civil kezdeményezéseket, kipróbálja a nemrég nyílt éttermeket-kávézókat, mindezt kritikus, de bőven lokálpatrióta hangnemben. Minden város ilyen hírlevelet érdemel!