Jó reggelt! Megszorító csomag Szlovákiában, erről terelni akaró politika. Hetekig, de akár hónapokig padlóra kerülő gazdaság Bosznia-Hercegovinában egy illegális kőbánya és a heves esőzések miatt. Keletnémet politikusok rituális, pártközpontból jó szemmel nem nézett megalázkodása potenciális koalíciós partnerük előtt. Magyar kedveskedés az Európai Bizottságnak a chatüzeneteik monitorozása ügyében. A szerb elnök mint a vajdasági magyarok kisebbségi jogainak nagy védelmezője. A román alkotmánybíróság egy az egyik jelölt eltiltásával komolyan befolyásolja az ottani közelgő elnökválasztást. Ha tévéhíradóban lennénk, valahogy így konferálnák fel a mai hírlevelet. És a legfontosabb témánkat ki is felejtettük. Jó olvasást, lesz mit!
Új állam a Balkánon: Albánia megcsinálná a muszlim Vatikánt. Miért és mennyire komoly ez?
Bejárta a világsajtót Edi Rama albán szocialista kormányfőnek nemrég az ENSZ közgyűlésén tett bejelentése, miszerint Tiranában létrehoznának a Vatikán mintájára egy szuverén miniállamot a bektasi rend számára, amelynek globális központja már eleve ott van az albán főváros keleti szélén (Google Maps-link itt). Gyakorlatilag a körülötte lévő 11 hektáros területből hoznák létre az enklávét. Összehasonlításképp: a Vatikán 49 hektáron terül el, azaz a bektasiké lenne a bolygó legkisebb országa.
A bektasi onnan lehet ismerős, hogy ők – többek közt a Budán eltemetett Gül baba vagy a Pécsett nyugvó Idrisz baba – voltak azok a kerengő dervisek, akik az Oszmán Birodalomban, így a török által megszállt Magyarországon is felelősek voltak a janicsárok neveléséért, az iszlám hit terjesztéséért: az 1200-as években létrejött síita-szúfi irányzat azonban olyannyira eltér a mai muszlim mainstreamtől, hogy a legtöbb muszlim őket nem is tartja annak, ugyanis csak naponta kétszer imádkoznak, nem különítik el a nemeket, nem kötelező semmiféle kendőt hordania a nőknek és alkoholt sem tilos fogyasztaniuk. A bektasiknál a mai napig él az, hogy a rituális táncaikkal transzba esnek, hogy így éljék meg az istenélményt: emiatt náluk nem a szabályok szigorú betartása a lényeg, hanem az Istennel való egység megteremtése. A bektasi rend ezeken felül kiáll Izrael mellett, támogatja az USA-t és közeledne az EU-hoz.
A rend vezetője, az albán Baba Mondi a New York Times-nak azt mondta: az eredeti, az igazi iszlám az az, amit ők őriznek és hirdetnek, mert abban nincs semmiféle szélsőségesség, semmiféle erőszakra való buzdítás. Amennyiben létrejön a bektasi miniállam, a szocialista Albánia hadseregéből a rendszerváltást követően leszerelt, majd 1996-ban dervissé vált Baba Mondi lesz annak államfője. Az albán parlamentben már dolgoznak az államalapítást lehetővé tevő jogszabálycsomagon, a bektasi rend pedig olybá tűnik, globális szereplő akarna lenni: a Wikipédián hirtelen rengeteg nyelven feltűntek a róluk szóló oldalak, Baba Mondi pedig egy interjúban a szerinte militánsan iszlamista ujgurok veszélyeztette belső békéjű Kína és az arab öbölállamok kapcsán arról beszél, számukra is érdekes lehet a bektasik békés üzenete.
De mennyire lehet egyáltalán komolyan venni az új államot, lesz-e ebből tényleg bármi, ki ismerné azt el, mi áll az egész hátterében és mi lehet ebben az USA szerepe? Németh Ferenc, Szkopjéban élő Balkán-szakértő válaszolt a kérdéseinkre.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.