Ugocsa non coronat
Jó reggelt! Ma ismét egy klasszikus hírlevéllel jelentkezünk: összefoglaljuk, mi minden történt a környéken azon túl, hogy Magyarországnak új államfője lett. Jó olvasást!
Chronik Mitteleuropa & Balkan
Ausztriában az ottani viccpárt, a Bierpartei (Sörpárt) simán bekerülne a parlamentbe: egy friss, 3,5%-os hibahatárral dolgozó közvélemény-kutatás ugyanis 8%-ra mérte a 37 éves zenész-orvos, Dominik Wlazny projektjét, a bejutási küszöb pedig 4%-os nyugati szomszédunknál. Wlazny az EP-választáson nem is biztos, hogy indul – pedig egy mandátum összejöhetne neki ott is –, inkább az őszi parlamenti választásra gyúr, ám ahhoz, hogy egyáltalán rajthoz állhasson, 1,2 millió euróra van szüksége, hiszen kampányt csak médiaszereplésekre alapozni nem lehet. Ezért azt kéri, lépjen be legalább 20 ezer ember a sörpártba, hogy legyen elég tagdíj (a tagság 59 euróba kerül), a nagyobb adományozóktól ugyanis szeretné magát távoltartani, mondván akkor odalenne a hitelessége. Jól áll vele, a fele meglehet már, a határidő április vége.
A Bierpartei izgalmas jelenség: balosnak számító, főleg esélyegyenlőségi, lakhatási, az egészségügyi és oktatási rendszereket illető témákról beszél Wlazny (igaz, különösebb konkrétumok nélkül, úgy, hogy jó, lenne, ha), és hogy ez átjöjjön a nagyvárosi fiataloknál, leönti egy ironizáló-kocsmai szósszal, azaz magyar példával olyan, mintha a Szikra mozgalmat a Kétfarkú Kutyapárttal ötvöznék.
Az országos ambíciókkal bíró kommunistáknak az erősödő sörpárt rosszul jön, a KPÖ 3%-on áll, de a szociáldemokrata SPÖ sem tud erősödni, 22% körül toporognak, a kisebbik kormánypárt Zöldeknek 8%-ot mérnek. A sajtó el is kezdett már lőni a sörpártra: a Profil hetilap feltárta, hogy az egész egy családi vállalkozás, a sima tagoknak az alapszabály szerint semmibe sincs érdemi beleszólása, csak fizethetnek. Sokuknak már ez is bőven elég: a Falter hetilap szerint Wlazny a politikusok bullshitjének elutasításával a nemszavazókat és a protestszavazókat viheti el az urnához, amivel végeredményben a szélsőjobboldali FPÖ-től vesz el voksokat. Míg az osztrák választók épp újrakoreografálják a baloldalt, jelenleg többsége a komolyan szóba jöhető forgatókönyvek közül egy jobboldali FPÖ-ÖVP-koalíciónak lenne csak. De ha bekerül a Bierpartei és a baloldal se szerepel rosszul, balos kormány is jöhet.
Bécs egyik kórháza országos téma lett a szomszédban: az osztrák főváros XX. kerületében lévő, főleg sürgősségiként számon tartott, évi 65 ezer embert ellátó Lorenz Böhler-kórházat hat évre bezárják, mivel tűzvédelmi hiányosságokat tártak fel, az emiatt sürgős és alapos felújításra szorul. Azt mondják, tűz esetén előbb dőlne össze az ötvenéves épület, minthogy mindenkit ki lehetne menekíteni onnan. Míg tehát Romániában sorra gyulladnak ki a kórházak, Magyarországon pedig olyannyira nem téma az állami egészségügy helyzete, hogy állítólag Lázár Jánost is lekeverték kormányon belül, amiért felvetette, hogy beleállna egy népszerűtlen egészségügyi reformba, a világviszonylatban is egyedülálló szociális ellátórendszeréről híres Ausztriában már abból is botrány van, ha kiesik egy kórház. Az ott dolgozó orvosok szerint nem indokolja semmi, hogy be kellene zárniuk, tüntettek is emiatt, mondván 2014 óta tudják, hogy gondok vannak a tűzvédelemmel, mégse tett senki semmit, mire most hirtelen bezárnák a komplett kórházat. A Bécs városát irányító szociáldemokrata SPÖ és az országos közvélemény-kutatásokat vezető szélsőjobbos FPÖ is emiatt kritizálja a döntést, a Zöldek vezette egészségügyi tárca pedig mossa kezeit, mondván a kórházat üzemeltetők szakértői döntöttek, tehát ez a jó döntés, nem az, ha hagyják leégni a kórházat. A kritikusok szerint a tűzvédelmi indok kamu:
a háttérben színtiszta politika van, a kormányzó jobbközép Néppárt (ÖVP) a hátországának, a munkaadói lobbinak teljesíti a választás előtt tett ígéreteit.
A bezárandó kórházat ugyanis azon AUVA nevű államilag alapított és felügyelt biztosító üzemelteti, amit a munkaadóknak a munkavállalók után fizetett, bérük 1,2%-át kitevő hozzájárulásaiból finanszíroznak. Amikor az ÖVP gesztust akar tenni a gazdasági kamarának, többnyire az AUVA-n igyekszik spórolni. A bécsi Kurier napilap emlékeztet: Sebastian Kurz ÖVP-FPÖ-kormánya eleve fel akarta volna számolni az AUVA-t. Ha kiesne egy AUVA-kórház, az a bécsi orvosi kamara számítása szerint pont 0,1%-kal kevesebb fizetendő járulékot jelentene. Ezt a munkaadók szerint már önmagában indokolna az a tény, hogy évről évre kevesebb a munkahelyi baleset, húsz év alatt szinte megfeleződött a számuk – miközben az ezek ellátására kiépített AUVA-s infrastruktúra továbbra is ugyanaz, sőt, annak fenntartása egyre csak drágul.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.