Többnyire visszafogott választásként értékelik a hazai nyilvánosságban az Alkotmánybíróság elnökének, Sulyok Tamásnak a köztársasági elnökké jelölését, hiszen „sokkal rosszabb is lehetett volna”. A kétharmad birtokában jelölhettek volna megint egy korábbi minisztert vagy nyíltan fideszes közszereplőt, ilyenekhez képest az Alkotmánybíróság elnöke valamiképp egy „pártatlan” jelöltnek tűnhet – még akkor is, ha az Alkotmánybíróságot már évek óta becsicskította a fideszes kétharmad.
A konfrontatív fideszes főjogász szerepét a személyre szabott törvényhozással az AB-ról a Kúria élére ejtőernyőztetett Varga Zs. András képviseli a nyilvánosságban, aki a jogi szférában viszi a brüsszelezést és a szuverenitásharcot, és beszólogat a függetlenségüket féltő bíróknak. Hozzá képest Sulyok csendben üldögélt az Alkotmánybíróság élén – ez azonban nem jelenti azt, hogy ne csinált volna semmit:
előadó bíróként ő maga vitt és döntött el a kormány javára egy csomó olyan ügyet, ahol fontos volt, hogy „megfelelő” döntés szülessen. Azaz a hűségét a leendő köztársasági elnök már jó előre bizonyította. (De amúgy is mi kényelmetlent tudna tenni államfőként, normakontrollokat küldözget az Alkotmánybíróságra?)
Bár Schiffer András tegnap este a Partizánban nem emlékezett Sulyok egyetlen „botrányos” döntésére sem, ma reggelre a Telex azért már talált pár ügyet, amikben Sulyok előadó bíróként, azaz a határozattervezet megfogalmazójaként vitte át a kormány álláspontját. De ezek sem a legbotrányosabbak vagy a legbeszédesebbek.
Mutatjuk a nagyképet: öt témán és tizenegy döntésen keresztül világítjuk meg, hogyan segítette a leendő köztársasági elnök a kormányt az Alkotmánybíróság élén. Szuverenitásharc Brüsszellel, választási kampány, népszavazási ügyek, ellenzéki önkormányzatok szívatása és egyetemek einstandolása – íme a kormány legpofátlanabb dolgai, amelyekre az Alkotmánybíróság Sulyok Tamás által szövegezett határozatban bólintott rá. Sok sikert kívánunk neki a nemzeti egység megjelenítéséhez.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.