Mostantól brutális kézivezérlés jön Szerbiában
Jó reggelt! 2022-től stílszerűen egy balkáni kiadással búcsúzunk: friss belgrádi élmények alapján írunk arról, milyen most Szerbia fővárosa, megnézzük, miről beszélnek Belgrádban és a szerbek kedvenc tengerpartjára is lenézünk. Jó olvasást!
Szolgálati közlemény: ajándékötlet és karácsonyi szünet!
Először is ajánlanánk magunkat: a Gemišt-előfizetés kézműves és kreatív karácsonyi ajándék. Hetente kétszer közép-európai és brüsszeli politika, utazás, borok, csupa egyedi/hiánypótló kontent és vélemény a megajándékozott mailfiókjában.
Igazi utolsó pillanatos tipp, ami akár tíz perccel az ajándékozás előtt beszerezhető. Ha pedig december 23. estig írsz a gemisthu@protonmail.com címre, szívesen küldünk egy erről szóló kinyomtatható ajándékkártyát is A4-es méretben, .pdf formátumban.
Ajándékelőfizetéshez kattints az alábbi Give a gift subscription gombra: beállíthatod, hogy havi vagy éves előfizetés legyen, utána meg kell adnod a megajándékozott e-mail címét, és az alatta lévő mezőben írhatsz akár egy kedves üzenetet is neki. A Schedule for later feliratra kattintva beállíthatod, hogy pontosan mikortól kezdődjön az előfizetés: azt javasoljuk, hogy ez 2023. január 9. hétfő reggel 6 óra (6 am) legyen.
Másodszor pedig: mint az a fenti szövegből kitalálható volt, a mai hírlevelet követően karácsonyi szünetre megyünk előreláthatólag két hétre, így hacsak nem történnek közben egetrengető dolgok, pihenni fogunk. Ha esetleg lennének addig is ötleteid, hogyan lehetünk jobbak 2023-ban, örülünk, ha ezeket megosztanád velünk itt.
Srpski svet
December elseje óta új vezetője van a szerb polgári titkosszolgálatnak, a BIA-nak. A magyar hasonlattal Szanyi Tiborba oltott Németh Szilárdként jellemezhető militáns posztkommunista Aleksandar Vulin eddig belügyminiszter volt: noha a szerb elnök, Aleksandar Vučić egyik bizalmi emberének számít, különösen komolyan soha nem vették, de mivel hatalmi pozícióból mondja azt, amit mondani szokott – Szerbia helye nem az EU-ban van; a szomszédos országoknak való beszólogatás; Putyin folyamatos éljenzése; az ellenzékiek és a külföldre költöző szerbek külföldi ügynököknek bélyegzése, valamint az ún. szerb világ (srpski svet) koncepció, a szerblakta területek (Republika Srpska, Szerbia, Montenegró) valamiféle politikai egységbe terelésének népszerűsítése –, rendesen találgatni szokták, hogy ez most megint vajon mit jelenthet.
Miután Vučić az április 3-i választást követően hónapokon keresztül nem hirdette ki a kormánynévsort – hogy a mozgástere orosz-ukrán háború miatti csökkenését ezzel is minimalizálni próbálja –, rengeteg találgatás volt, hogy mi lesz Vulin sorsa. A legtutibb infók arról szóltak, hogy mivel nagyon erősen be van kötve az oroszokhoz, a Kreml pedig szinte saját gyerekeként kezeli, a háborúban aratott gyors orosz győzelem pedig nem reális, ezért a nyugatnak szóló jelzésként Vučić elküldi nagykövetnek Pekingbe, így Vulinnak odahaza nem lesz befolyása, Kínában pedig biztos értékelnék, hogy ekkora nagyvadat küldenek hozzájuk a szerb testvérek (tényleg testvérek mára: a koronavírus-járvány első hónapjaiban Vučić a saját Ripostjával, az Informerrel rakatta tele az országot olyan plakátokkal, amelyeken megköszönik a maszkokat Kína első emberének, rajta azzal a felirattal, hogy köszönjük, Xi testvér). Mivel Vulin maga ezidő alatt hetente tett hűségesküt az elnöknek, feltételezték, hogy tepernie kell.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.