Jó reggelt, mindenféle érdemi beköszönő helyett jöjjön is rögtön a mai menü:
Demokrácia-e még Románia és miféle, azaz mi történik ott, ahol az első elnökválasztás győztesét eltiltották az indulástól? Barabás T. Jánost kérdeztük.
Itt az Alaptörvény 15. módosítása: Bakó Bea megírta, mennyire putyinizálódunk.
Grönland választott: mennyire örülhet Trump, Dánia és a függetlenség ügye? A nálunk nemrég az Északi-sarkvidékről hosszan író Papp Zsanett Gréta elemez.
Kell-e meneküljön Milorad Dodik Boszniából? Hogyan készül a szerb hatalom és az ellene tüntető egyetemisták a végső leszámolás nagy napjára? Bukovics Martin foglalta össze, mi minden történik tőlünk délre, a szerb világban.
Georgescu csak a tünet, de mi az ok?
Călin Georgescut, a tavalyi megsemmisített elnökválasztás győztesét eltiltotta a román választási iroda, majd a jelölt fellebbezését elutasítva az alkotmánybíróság is attól, hogy ismét induljon, mindezt arra alapozva, hogy a tavalyi választás során számtalan jogszabályt nem tartott be, ezért ha most engednék indulni, azzal a tavalyi eredményt megsemmisítő AB-döntést vennék semmibe, plusz eleve állam- és demokráciaellenes kijelentései és tettei voltak, egy embere lázadást szervezett, ő maga a két világháború közötti fasisztákat dicsőítette. Ugyan a döntés után voltak Bukarestben kisebb rendbontások, a helyzet lecsillapodott és az eddig Georgescut támogató szélsőjobbos tábor is összeült. A láthatóan felszabadult politikus jelenlétében kitalálták, ki lesz a közös jelöltjük: a legnagyobb szélsőjobbos párt, az AUR elnöke, George Simion, aki legutóbb 13,9%-ot ért csak el, negyedikként befutva. A romániai fejleményekről Barabás T. János kolozsvári születésű, korábban Bukarestben és Chişinăuban is szolgáló egykori diplomatát, a Magyar Külügyi Intézet külső szakértőjét kérdeztük.

J. D. Vance amerikai alelnök is felhozta negatív példaként Romániát, Elon Musk, az amerikai elnök egy fontos embere is rendre védelmébe veszi Georgescut. Mennyire demokrácia az a rendszer, ahol először megsemmisítenek egy elnökválasztást, majd annak győztesét eltiltják az indulástól?
Ezeket a kijelentéseket nem szabad túlbecsülni. Az amerikai vezetés nem szereti Georgescut, eszközként használja az EU-val való politikai vitája során. Világszerte, de főleg Európában dúl egy információs háború, aminek vannak szabályai. Rendkívül manipuláltak a hírek, mindenki igyekszik a maga érdekei szerint retorikai bombákkal tematizálni a közbeszédet – az egyik szabály ugyanis az, hogy az van előnyben az információs háborúban, aki tud tematizálni. Ez egy politikai technika. Nyugati sztenderdek, normák szerinti demokrácia van, különben sem EU-, sem NATO-tag nem lenne Románia: szabadok a választások, van alkotmány, a törvényeket betartják.
Mégis, mi romlott el Romániában, hogy ott tart az ország mára, ahol?
1990 óta fokozatosan teret nyertek a titkosszolgálatok a társadalom minden szintjén, ami miatt nagyon torz politikai és gazdasági rendszer alakult ki, nagy országos érdekcsoportokkal az élen. Először megalakultak azok a bankok, amelyekbe beletették a Ceaușescu-rendszerből átmentett pénzt, ezután állami támogatással cégeket hoztak létre a stratégiai energiaügyeket menedzselendő. Majd jött a média, és ledarálták az egész országot, ami azt jelenti, hogy a fedett embereik ott ülnek mindenhol.
Romániának sajátossága, hogy alacsony, 60-70 ezer ugyan a titkosszolgálati tisztek száma, de van a civil ügynök kategória, akik minimális kiképzést követően egy tartótiszt segítségével saját hálózatot mozgatnak. Rajtuk keresztül többszázezer ember lehet bekötve a szolgálatokhoz, ők mozgatják a gazdaságot. A piramis csúcsán már összemosódik a határ a politikusok és a titkosszolgálatok között, a parlamenti képviselők egyharmada a titkosszolgálati akadémián végzett vagy tanult tovább.
Öt-hat évvel ezelőtt nyilvánvalóvá vált, hogy vége az addigi stabilitásnak, mert a titkosszolgálat nem képes többé koordinálni a nagy országos érdekcsoportokat. A mostani válság oka az, hogy ezek az érdekcsoportok egymásnak estek.
nem tudják őket kordában tartani. Pláne nem kompromisszumokra bírni a főleg az energiaiparban a Georgescu-féle szélsőjobboldalhoz és a PSD-hez, illetve a jobboldalhoz húzó üzletembereket. Hiszen a nagy pénz náluk van, csak Romániában dollármilliárdos üzlet az energiakereskedelem, ott látni a legnagyobb verseny jelenleg.
Ez a verseny átszövi a belpolitikai helyzetet, fel tudtak futni szélsőjobboldali pártok, a titkosszolgálat emberei is támogatták ezeket pénzzel és médiával – mint kiderült, az egyik tévécsatorna, a Georgescut támogató Realitatea TV egy titkosszolgálati épületből sugároz, a Georgescut felfuttató TikTok-kampányt pedig a PNL alelnöke, a köztudottan a titkosszolgálatok emberének tartott extévésztár, Rareș Bogdan intézte.
Ezen titkosszolgálati körökben kell keresni Georgescu hátországát is?
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.