Jó reggelt! Ma főleg délre nézünk: Horvátország jövő héten választ, Észak-Macedónia pedig úgy szívatja a saját állampolgárait, hogy még a belügyminiszter is Észak-Koreát emleget. Emellett szó lesz a cseh szélsőjobb ügyes stratégiájáról, a határon túli németek és a perui bringautak közötti különleges kapcsolatról és persze a ramadán végéről, ami kapcsán Montenegróban született is egy kiváló ötlet. Jó olvasást!
Nem mehetsz külföldre, mert az állam évek óta képtelen érvényes útlevelet adni neked
Ez nem egy disztópia, Észak-Macedóniában hónapok óta ez százezrek valósága.
Az országban majd csak májusban lesz parlamenti választás, de a kutatások alapján óriási bukás vár a nyugatosnak elkönyvelt kormányzó szocdemekre: 16%-on állnak. A Budapestre menekült exkormányfő, Nikola Gruevszki árnyékát messziről is kerülni akaró hipernacionalista-jobboldali VMRO-DPMNE 41%-os támogatottságot tudhat maga mögött, míg az egymással konkuráló két albán pártszövetség nagyjából az albánok etnikai arányát hozzák, együtt 25%-ot. A szkopjei kormány iránti elégedetlenség okai számosak: rohad le az ország infrastruktúrája (a vasút alig valahol közlekedik már csak, azt is késésekkel), az EU-tagság az ígéretek ellenére elképzelhetetlenné vált, a közpénzek elfolyását folyamatosan titkosítják.
A lista sok más balkáni országra ráillik, Észak-Macedóniában azonban rendesen áll a bál, mindennaposak az ordibálások és kurvaanyázások a hivatalokban és a határokon amiatt, hogy a szocdem kormány még arra is képtelen volt, hogy kicserélje az állampolgárok okmányait az általa még évekkel ezelőtt vállalt dátumra, idén február 12-re, hogy azokon már az ország új neve, Észak-Macedónia szerepeljen.
Szkopje mindezt a Görögország és Macedónia közötti névvitát lezáró 2018-as Prespa-egyezményben vállalta: Macedónia átnevezte magát Észak-Macedóniára, hogy jelezze, nincsenek területi követelései Görögországgal szemben – a macedón nacionalizmus szerint a komplett, Thesszalonikiig tartó görögországi Makedónia régióra jogot formálhatnának, hiszen ők volnának Nagy Sándor leszármazottjai –, az athéni kormány pedig ezért cserébe nem blokkolta tovább a macedónok EU felé vezető útját.
Az egyezmény 2019-ben lépett életbe, onnantól kezdve a macedónok az okmányokat nem a szokásos tízéves lejárati idővel állították ki, hanem csak 2024. február 12-ig, de még mindig a régi országnévvel, mert az új dizájnhoz még nem volt minden meg.
Vagyis a szocdemek először arra kérték az embereket, hogy szavazzanak az EU-csatlakozás érdekében, a görögök vétójának elhárításához az ország nevének megváltoztatására Macedóniáról Észak-Macedóniára, majd miután ők ezt fogcsikorgatva, az új nevet gyűlölve megtették, a kormány képtelen volt ellátni a népet öt év alatt olyan okmányokkal, amin már ez az új név szerepel.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.