Négy érv, hogy miért nézz el Bukarestbe
Már azon túl, hogy szerintem minden szomszédos országnak legalább a fővárosát (igen, Kijevet is, ha nem is feltétlenül mostanában) látni kell ahhoz, hogy egyáltalán kapizsgálni lehessen, hogy mi Közép-Európa, és azon belül hol van Magyarország.
Bukarest egy sziget Romániában – nemcsak gazdasági fejlettsége okán, hanem mert a város önmagában elvan és kicsit el is van közben szigetelve, hiszen autópálya Erdéllyel még 2024-ben sem köti össze és valószínűleg 2025-ben sem fogja. A főváros környékén túl sok érdekes dolog különösképp nincs is, legalább két óra autózás kell egy jobb kiránduláshoz, igaz, ennyi idő alatt kocsival vagy vonattal rögtön a román tengerpartra is el lehet jutni. Vitázgatnak arról időnként Romániában, hogy jó ötlet volt-e nem az ország közepébe rakni a fővárost – konkrétan Brassó merült fel alternatívaként –, de mára Bukarest és a főváros szavak összeforrtak, Bukarest az RMDSZ számára az, ami Brüsszel a Fidesznek, és a temesvári liberális polgármester számára is megkerülhetetlen a főváros, miután Romániát annyira centralizálták, hogy itt döntenek mindenről, itt kell lobbizni mindenért. Bukarest óriásira nőtt: hivatalosan kétmilliós, a helyiek szerint valójában simán a duplája, van, aki szerint akár a háromszorosa is lélekszámban, annyi az ember, az autó, az újonnan épülő blokkház.
Bukarest a rengeteg előítélet ellenére kimondottan jó hely, noha tény, hogy idő kell neki, míg megnyílik és míg meg tudja kedvelni az ember:
ha viszont ez megtörtént, Tirana és Párizs csodálatos és jó értelemben vett ötvözete, egy éppen élhetővé váló, óriási és látványos fejlődésen végigmenő, közben ízig-vérig balkáni metropolisz tárul fel előtted. Ebben a folyamatban próbálok most segíteni.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.