Négy hónapnak kellett eltelnie, hogy a választás után ellenzéki oldalról megtörténjen az első érdemi tematizációs kísérlet, azaz bedobjanak egy olyan témát, amiben nem épp a Fidesz agendája után loholnak (lásd rezsi, kata, erdőirtás).
És mit ad Isten, mi ez a téma? Már megint az EU.
Ujhelyi István szocialista EP-képviselő népszavazást kezdeményez az EU-tagságunk megerősítéséről, mondván, hogy minden eddiginél nagyobb a veszélye annak, hogy Orbán kivezeti Magyarországot az EU-ból. A témára rögtön rárepült támogatólag a Jobbik is, a momentumosok ellenben elutasítják az ötletet, mert megijedtek, hogy hűha, a végén még nem megfelelő eredmény jön ki, micsoda hazardírozás ez!
Annyit érdemes az elején leszögezni, hogy a Fidesz hol kevésbé, hol közepesen fontos beszélő fejei időnként bedobják a huxitot ötletszinten, a miniszterelnök maga mindig egyértelműen az EU-tagság mellett foglal állást – de a fejébe persze nem láthatunk.
Mégis mi értelme ennek a népszavazásnak?
Jogilag semmi, politikailag meg nemcsak hazardírozás, de óriási öntökönszúrás is, Ujhelyi részéről pedig annak demonstrálása, hogy tizenkét év után sem sikerült észrevennie, miért veri el őket minden választáson a Fidesz.
Az unalmasabb jogi részt gyorsan letudhatjuk: semmi értelme nincs annak, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson Magyarország EU-s elköteleződéséről (így szólna ugyanis a kérdés megfogalmazása). Abban ugyan igaza van Ujhelyinek, hogy egy esetleges EU-kilépésről népszavazás nélkül a parlament egyedül dönthetne, azonban egy ilyen, az EU-tagságot szimbolikusan megerősítő törvény elfogadása jogilag egy fikarcnyival sem nehezítené meg a huxitot, ha egyszer a Fidesz kétharmaddal kormányoz. Most is eleve a legmagasabb szinten, az Alaptörvénybe van írva, hogy Magyarország az Európai Unió tagja – ennek a kivétele ugyanolyan gyorsan menne a Fidesz-többségnek, ha akarnák, mint a vármegyék beleírása. Ahol ötletszerűen, sokadszorra lehet alkotmányt módosítani, ott teljesen mindegy, hogy egy sima törvényben milyen elköteleződésről szóló ódákat zengenek.
Ennek ellenére azért nem nagyon fogadnánk arra, hogy ilyesmit meglépne a Fidesz. Még akkor sem, ha eleinte úgy tűnt, hogy az április 3-i parlamenti választással egy napon tartott, gyermekvédelmi jelszóval összefoglalható népszavazást egy kvázi huxitnépszavazásnak lehet tekinteni annyiban, hogy lemérhetik rajta, mennyire működik a Brüsszel-ellenes hergelés éles, szavazási helyzetben, amikor ráadásul azt hazudják, hogy azért nem kapunk pénzt az EU-tól, mert nem engedjük, hogy Brüsszel átoperáltassa a gyerekeinket. Viszont az a népszavazás bőven érvénytelen lett, és azóta a Fidesz nem is nagyon emlegeti a témát.
Amiről Ujhelyi javaslata leginkább árulkodik, az valami más: az ellenzék teljes ötlettelensége és képtelensége a saját hibáiból való tanulásra.
Az ellenzék beteges EU-fixációja
Áprilisban ezek a szerencsétlenek összefogottan is minden eddiginél jobban lebőgtek, majd állítólag elkezdték kielemezni az okokat. Úgy néz ki, egyelőre nem sikerült.
A kampányban ugye az volt, hogy már előre kárörvendtek azon, hogy de jó lesz, ha a szent EU megbünteti a patásorbánt és elveszi az EU-s pénzeket, aztán Márki-Zay elment előre hűségesküt tenni Brüsszelbe, az alkotmányozási tanácsadója meg nyíltan arról beszélt, hogy Brüsszelben előre leokézták, hogy sima többséggel sutba dobják az Alaptörvényt. Tényleg mindent elkövettek, hogy a lehető leghűbben eljátsszák a Fidesz által rájuk osztott szerepet: ezek az idegen hatalmaknak behódoló nemzetárulók, a Fidesz pedig a magyar nemzeti szuverenitás egyetlen védelmezője.
És erre mi az első saját ötletük egy ekkora lebőgés után? Hogy még egyszer tegyünk hűségesküt az EU-nak! Biztos sokáig elemezgettek, hogy ez tűnt a legjobb ötletnek…
Nem véletlen, hogy a Fidesz évek óta tolja a szoft EU-ellenes szólamokat, de mindig csak annyira, hogy az EU-tagság komolyan ne kérdőjeleződjön meg. Ők is ismerik azokat a kutatásokat, amiket mindenki. Bár Magyarországon EU-s összehasonlításban is kiemelkedően magas az EU-tagság támogatottsága (legutóbb 88 százalékot mért a Medián kifejezetten egy huxitos kérdéssel), a képlet azonban nem ennyire egyszerű. Érdemes megnézni még legalább két számot (ehhez az EU-tagságunk 15. évfordulójára készült Policy Solutions-kutatást használtuk).
A többség a gazdasági előnyöket és az EU-s pénzeket tartja a magyar EU-tagság fő előnyének, azonban többségi egyetértés van abban is, hogy az EU-ban Magyarország nem tudja megfelelő módon érvényesíteni az érdekeit.
Most éppen a nem megfelelő érdekképviselet egy látványos példájának vagyunk tanúi az EU-s pénzek visszatartása körüli tökörészéssel. Ha pedig az EU-tagságunk fő előnyének tartott források egy időre elillannak vagy megcsappannak, akkor a közvélemény preferenciái is gyorsan megváltozhatnak.
Csakhogy Ujhelyi – és az ellenzék népszavazást támogató része – most azt üzeni: fogadjunk gyorsan előre hűségesküt, nehogy később ki tudjunk lépni, ha majd éppen úgy tűnne, hogy a tagság épp mégsem éri meg. Ezzel csak két gond van. Egyrészt, mint fentebb írtuk: de, ki tud minket a Fidesz jogilag léptetni bármikor, ha úgy akarja, és ki tudott volna eddig is. Másrészt, igen, nyilván az EU-ra fogják kenni az egész válságot és minden pénzügyi nehézséget, de annyira azért nem hülyék az emberek, hogy minden ilyen hárítást élből bekajáljanak. Lehet, hogy sokszor a saját tagállami vezetőiknek tudnak be olyan eredményeket, amiket valójában az EU-tagságnak vagy a kedvező nemzetközi környezetnek köszönhetnek, azonban ha ezen a nemzetközi tényezők miatt egyszer borul a bili, akkor az is biztos, hogy azt a választók a saját vezetőiken fogják otthon leverni – már ahol van őket kire lecserélni.
És persze a népszavazásnak van egy olyan rossz (vagy jó, attól függ, kinek) tulajdonsága, hogy egy egyszerű igen-nem kérdést tesznek fel. Az oké, hogy akarja valaki, hogy törvényt alkossanak Magyarország EU-s elköteleződéséről, de mi lenne pontosan a törvényben? Lennének-e benne feltételek, hatásköri korlátok, ilyesmi? Az ördög a részletekben rejlik, szóval van itt egy óriási trollkodási lehetőség a Fidesznek.
Így lovagolhatja meg a Fidesz a népszavazást
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.