Mi lesz Lengyelországban?
Ma Lengyelország a fő téma annak érdekében, hogy a hétvégi választás eredményei láttán majd teljesen képben legyél (mi kell ahhoz, hogy az ellenzék nyerjen? és mi ahhoz, hogy maradjon a PiS és a kormány?), de ránézünk a régióra is. Jó olvasást!
Tylko świnie siedzą w kinie,
avagy „csak a disznók ülnek a moziban”. Mikor a II. világháború idején a náci Németország Lengyelország nagy részét megszállás alatt tartotta, a lengyel földalatti ellenállás ezzel a jelszóval próbálta távol tartani a lengyeleket a filmszínházaktól, pontosabban az azokban játszott náci propagandafilmektől.
A szlogen nyolcvanegy évvel később éledt újjá, amikor immáron a független Lengyelországban bemutatták Agnieszka Holland lengyel filmrendező Zöldhatár (Zielona Granica) című filmjét. A Zöldhatár a lengyel filmes fősodortól eltérően politizál, és a közelmúlt történéseit mutatja be. Nevesül, mikor 2021-ben Aljakszandr Lukasenka belarusz diktátor közel-keleti bevándorlók Belaruszba reptetésével próbált migrációs válságot előidézni a szomszédos külső schengeni határokon. A lengyel és belarusz hatóságok emberi pingpongot játszottak a menedékkérőkkel – a belarusz határőrök az uniós határ felé terelték a menedékkérőket, mire a lengyelek visszafordították őket Belarusz felé, ahová viszont az őket korábban Lengyelország felé terelő belarusz határőrök nem engedték őket vissza. Mindez egészen odáig tartott, míg a lengyelek fel nem építették a belarusz határon húzódó határkerítést.
Noha a nemzetközi jog tiltja a menedékkérők tömeges visszatoloncolását,
a lengyel kormányzati álláspont szerint – mely mögé a társadalom túlnyomó többsége is felsorakozott – Lengyelország kemény fellépésével hősiesen elhárított egy Lengyelország és végső soron, az Európai Unió és a NATO egésze ellen irányuló belarusz-orosz hibrid fenyegetést.
Ezzel szemben Holland filmje nemcsak keményen kritizálja a menedékkérőkkel szemben kemény rendpárti módon eljáró lengyel államot, de komoly morális üzenetet is megfogalmaz: a bajbajutottaknak való segítségnyújtás nem lehet illegális. Az alkotás a külföldi kritikusok elismerését elnyerte – a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját kapta meg –, otthoni fogadtatása viszont vegyes volt.
„Csak a disznók ülnek a moziban” – nyilatkozta Andrzej Duda lengyel államfő, mikor Holland filmjéről kérdezték, hozzátéve: „nem volnék meglepve, ha a Határőrség tisztjei, akik látták ezt a filmet, szintén ezt a hitleri megszállás alatti szlogent használnák” a filmmel kapcsolatban. Az államfő mögé lassan a teljes lengyel közigazgatás is felsorakozott: a Jog és Igazságosság (PiS) kormánypárt teljhatalmú vezetője, Jarosław Kaczyński miniszterelnök-helyettes „gusztustalan és szégyenteljes gúnyiratnak” minősítette a filmet, Zbigniew Ziobro igazságügyi miniszter pedig a náci és szovjet propaganda lengyel katonákról alkotott képéhez hasonlította Holland filmjét (ezen kommentjéért Holland beperelte a minisztert, egy varsói bíróság pedig eltiltotta Ziobrót attól, hogy az eljárás végéig Hollandról és a Zöldhatárról beszéljen).
Sőt: a Belügyminisztérium utasítására minden – állami támogatás mellett működő – stúdiómoziban le kell játszani a film előtt a minisztérium propagandafilmjét, ami „kontextusba helyezi” az utána következő filmet. Az bizonyára a teljes véletlen műve, hogy a félperces szpot egy az egyben a PiS legfőbb kampányüzenetét, a „Biztonságos Lengyelországot” szajkózza.
Holland bizonyos szempontból még örülhet is az ellene irányuló támadásoknak: a filmpremier hétvégéjén 137 ezren nézték meg az alkotását, többen, mint bármely más lengyel filmet idén. Ezen felül az október 15-én esedékes parlamenti választások kampányhajrájában azt is megmutatta, milyen hiszterizált állapotba került a lengyel közélet és társadalom. A polarizáció nem véletlen: nyolc évnyi kormányzás után a PiS harmadik választási győzelmére készül, ellenzéke pedig korábbi bénultsága és tehetetlensége után szervezettebb és felkészültebb, mint valaha.
A két politikai blokk már majdnem minden szavazóját mobilizálta, a lengyel illiberalizmus sorsa pedig akár egy mandátumon is múlhat.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.