Csütörtök reggel, három nappal a választási eredmények megismerése, az ellenzék eddigi legcsúnyább bukása után még mindig pártelnök Gyurcsány Ferenc (DK), Jakab Péter (Jobbik), Kunhalmi Ágnes (MSZP), Tóth Bertalan (MSZP), Kanász-Nagy Máté (LMP), Schmuck Erzsébet (LMP), Szabó Tímea (Párbeszéd). Vajon miért? A Momentumot vezető Donáth Anna eleve a kampány közepén lett pártelnök, a Párbeszéd-társelnökséget nagyon sosem ambícionáló Karácsony Gergely pedig bejelentette, nem indul a posztért a tisztújításon, így nekik nem kell felelniük arra az egyszerű kérdésre, hogy ha egyszer nyugat-európai viszonyokat és normákat akarnak, miért nem kezdik magukon a legalapvetőbbel, és mondanak le egy ekkora bukás után? Mi ezt nem tudjuk, csak sejtjük: és igen, ma is lesz szó a választásról. Jó olvasást!
Megindítják a jogállamisági eljárást, mi lesz most?
Röviden: pár hónapig még biztos semmi, aztán legfeljebb átcsoportosítják az ellopandó pénzeket és az EU-s helyett a magyar adófizetői pénzeket nyúlják le.
Nem hiszed, hogy ilyen egyszerű? Kezdjük akkor az elejéről.
Az EU-s pénzek felfüggesztését lehetővé tévő jogállamisági eljárásról már írtam részletesen korábban. A lényeg az, hogy egy külön, több hónapig tartó eljárásról van szó, amelynek a végén a végső szót az EU Tanácsa (ebben a tagállami miniszterek ülnek) mondja ki minősített többséggel. Olyan jogállamiságsértéseket lehet a már nem annyira új, tavaly év eleje óta hatályban lévő rendelet alapján szankcionálni, amelyek „kellően közvetlen módon sértik vagy súlyosan veszélyeztetik az EU pénzügyi érdekeit vagy az EU hatékony és eredményes pénzgazdálkodását”.
A rendelet fel is sorolja, hogy mik ezek: például, ha az uniós pénzeket osztó hatóságok és a közbeszerzési eljárások vagy a pénzügyi ellenőrző szervek nem megfelelően működnek; ha az ügyészség nem hatékony a csalások, adócsalások, korrupció és az EU-s pénzekkel való visszaélések felderítésében; vagy ha nem hatékony a bírói jogvédelem.
Vagyis a gyerekek átoperáltatásának megtiltása nincs a felsorolásban: hiába kommunikálja azt a kormány, hogy „Brüsszel” a „buzilobbi” elleni keresztény magyar ellenállást akarná pénzmegvonással büntetni, február óta már bírósági papírja is van arról a kormánynak, hogy ez a rendelet tényleg csak a pénzről szól és csakis az EU-s pénzek felhasználása körüli visszaélések esetén alkalmazható.
„Brüsszelnek” annyi esze azért volt, hogy a választást kivárja a jogállamisági mechanizmus aktiválásával, de úgy látszik, az ukrajnai háború se tudta annyira megkavarni a prioritási sorrendet, hogy a negyedik Fidesz-kétharmad után ne a Bizottság első dolgai közt legyen az ügy. Hivatalosan von der Leyen ígérete szerint csak húsvét után indul meg a mechanizmus, vagyis a Bizottság részletes indokolására még egy kicsit várni kell. Ha ezt közzéteszik, annak a tartalmával majd foglalkozni fogunk a Gemišten – addig is lássuk, mit lehet tudni eddig.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.