Azt, hogy a jogállamiság fontos, ha máshonnan nem, onnan tudják a magyarok, hogy az Európai Bizottság súlyos eurómilliárdok kifizetését függesztette fel Magyarország számára jogállamisági aggályok miatt, már lassan egy éve. De micsoda egyáltalán a jogállam, és szükségszerű része-e a demokráciának?
Biztosan kell-e a parlamenti többséget korlátozni, és ki korlátozza inkább, tizenöt alkotmánybíró, vagy a hülye nép? Milyen volt a jogállamépítés Kelet-Közép-Európában a rendszerváltások után? Nemcsak ezekről elmélkedünk, de bemutatunk egy reprezentatív empirikus kutatást is, amiből kiderül, mennyire jogállampártiak a magyarok és a csehek, ha választaniuk kell a többségi akarat érvényesülése és az azt korlátozó tényezők között. A kutatás részleteiről bővebben a Gemisten számoltunk be.
Itt van pár highlight a podcastból timecode-dal, kedvcsinálónak:
2:47 Mit jelent a jogállamiság, és miért lett fontos alkotmányos alapelv a nyugati demokráciákban?
5:17 A fő kérdés/konfliktus: mit kell jobban érvényesíteni, a jog uralmát, vagy a demokráciát? Kitől félünk jobban: a hülye néptől, vagy a hülye bíróktól?
7:45 Mit jelent a demokrácia? Csak rendszeres választásokat, vagy fékeket és ellensúlyokat is?
10:45 Van-e középút, normális arány a többségi elv és a parlament alkotmánybírói kontrollja között?
15:50 Az EU-s jogállamisági aggályok és a Magyarországnak felfüggesztett pénzek: miért fontos a jogállamiság az EU-nak gyakorlatilag, és miért nem erről beszélnek?
20:47 A jog nem csak a bíróságokon működik
23:15 Rendszerváltás Közép-Európában: joghoz, államhoz való viszony, liberális jogintézmények importja
25:57 Aktivista Alkotmánybíróság a rendszerváltás után
30:47 Bezzeg Románia, bezzeg DNA, bezzeg Európai Ügyészség?
32:29 Bezzeg Németország, ott miért sikeresek az intézmények, az Alkotmánybíróság? Hogyan függ össze a jólét és a jogállam?
35:13 Bezzeg Svájc: bírók helyett népszavazás!
36:50 A nagy magyar-cseh összehasonlító jogállamiságügyi közvélemény-kutatás!
39:09 Miben más a módszertan, mint a többi jogállamiság-kutatásnál?
42:31 Összlakosság preferenciái a két országban, megosztottság Magyarországon, konszenzus a közös minimumról Csehországban
46:05 Ideális preferenciák vs. tényleges helyzet: mennyiben érvényesülnek a lakosság jogállamisági preferenciái a két országban?
48:05 A cseh populista szavazók nem is annyira populisták!
53:50 Amagyar 65+ korosztálynak nem fontos a hatalom kontrollja, Csehországban nincs generációs különbség
56:35 Mi derül ki a pártszimpátiákról és a jogállamiságról egy kocsmában?
A podcastben tárgyalt empirikus kutatást a 21 Kutatóközpont segítségével végeztük. A kutatás az „MSCA Fellowships CZ – UK2” (regisztrációs szám: CZ.02.01.01/00/22_010/0008115) projekt keretében valósult meg a Johannes Amos Comenius program támogatásával.
A nem tökéletes hangminőségért elnézést kérünk: mivel két különböző országban vettük fel az anyagot online, nem tudtuk használni a Partizán podcaststúdióját, de a hangmérnökeik igyekeznek kihozni ebből is a legjobbat. Az egyes epizódok a Gemišt mellett a Partizán különböző podcastos felületein (YouTube, Spotify, Apple, Google) is elérhetőek a többi partizános podcasttal együtt.
A visszajelzéseiteknek örülünk és előre is köszönjük őket.
Share this post