Jó reggelt! Hosszú és tartalmas lesz a mai hírlevél, de hétvége előtt milyen is lenne?
Miről szól az új uniós migrációs csomag, ami azért tudott eleve megszületni, mert Giorgia Melonit lekenyerezték a németek? És mi mindenen bukhat el? (Spoiler: nem, nem az Európai Parlamenten, azoknál sokkal izgalmasabb embereken.)
Orbán Viktor öt opciója: miért kapott óriási ajándékot és soha vissza nem térő lehetőséget a migránsozós brüsszelezésre a miniszterelnök a csomaggal még annak ellenére is, hogy azt sokan light orbánizmusnak tekintik?
És még: kik voltak az első covidbetegek? Hogyan próbálták Budapestről befolyásolni a szlovákiai közös magyar pártot, hogy az lehetőleg ne szakadjon? Mi miatt maradt el az első német oltáskárosultper? Miért fáj ismét Sebastian Kurz feje? Miért nincs már benne a román kormányban az RMDSZ? Min veszekszik épp Szerbia és Koszovó, és miért mondja azt a szerb elnök, hogy most dől el, hogy háború lesz-e vagy béke? És végül arról, hogy hogyan fűtenek a németek: hogyan nyomta le a német kancellár a liberálisok segítségével a klímaváltozás elleni küzdelmet még a lakosság sanyargatása árán is bevállaló Zöldeket? Jó olvasást!
Európai értékek
Heteken, hónapokon, éveken át birkóztak azon az EU-tagállamok kormányai, hogyan reformálják meg az uniós menekültügyi rendszert. Giorgia Meloni olasz jobboldali miniszterelnök vezetésével tíz ország – köztük Magyarország – határozottan ellenállt mindenféle közösködésnek. A németek el is könyvelték: Meloni nélkül semmiféle felelősségteljes uniós menekültpolitika nincs, őt kell meggyőzni.
Olaf Scholz német kancellár – miközben az illetékes miniszterek Luxemburgban tárgyaltak a témában, micsoda véletlen – múlt csütörtökön Rómába látogatott, hogy hivatali ideje alatt először látogatást tegyen Olaszországban. Szép gesztus, értékelték is az olaszok. Az olasz kormányfő kis idő múltán egy másik szép gesztusról is hírt kapott: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aki ugyancsak részt vett a luxemburgi tárgyalásokon, kiállt a sajtó elé, és közölte, hogy még a hétvégén Tunéziába látogat, mégpedig remélhetőleg Giorgia Meloni társaságában.
A német bizottsági elnök ennél egyértelműbben nem tudta volna Meloni értésére adni, hogy az EU beáll az olasz politikus azon irányvonala és választási ígérete mögé, miszerint ne induljon el több hajó Olaszország felé, és már ők is hajlandóak nem azt nézni, hogy ebben ki akadályozza meg a migránsokat. Nem számít, hogy odahaza épp leépíti a demokráciát a tunéziai elnök, meg kell vele egyezni. A kapcsolatot akár líbiai hadurakkal is tartani kell – Meloni nemrég meg is látogatott egyet. Az Olaszország felé vezető tengeri útvonal a legforgalmasabb és a legveszélyesebb, csak idén 51 ezren próbálkoztak meg vele, közülük május végéig 600-an fulladtak bele a tengerbe.
A nap végén aztán sokak, köztük az EU soros elnökségét ellátó svédek meglepetésére bejelentették: 14 órányi tárgyalást követően megvan a többség a deal mögött, az EU-nak új migrációs politikája lehet, amennyiben arra az Európai Parlament is rábólint. Olaszország meg lett győzve, így a prezentált szöveg ellen az azt addig blokkoló tíz országból már csak öt szavazott: Magyarország, Bulgária, Lengyelország, Szlovákia és Málta. A német Die Welt napilap úgy tudja, az Európai Bizottság által még 2020-ban benyújtott javaslat nagyrészét még 2018-ban írták a német belügyminisztériumban, akkor, amikor azt az Orbán Viktorral és az ő migrációs politikájával szemben rendkívül megértő bajor Horst Seehofer vezette a tárcát. Igazi CDU/CSU-s csapatmunka!
Miről van szó?
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.