Jó reggelt! Londoni indulással először Brüsszelbe utazunk, aztán Budapestre, hogy aztán Bécs és Róma érintésével végül Bozenbe/Bolzanoba érjünk, hogy beszéljünk arról, milyen az, amikor nem szabadságharcol valaki, hátha kap pénzt, és milyen az, amikor valaki azért szabadságharcol, hogy aztán legyen pénze. Jó olvasást!
Mi lesz most az Egyesült Királysággal?
Ki Liz Truss, az új kormányfő, és miben hisz? Miért lesz nagy gondban a királynő halála miatt? Mennyire gondolja komolyan az atombombázást és a lockdownellenességet? Mi minden miatt akarja alaposan felrúgni a port az EU-val? Lesz-e egyáltalán ideje az EU-val harcolni? Bede Ábel járt nektek körül minden olyat, ami a posztbrexit-Britannia új vezetőjéről és az általa ígért irányvonalról tudni érdemes. Alaposan, ahogy illik.
Az intézményfétis nem egyenlő a jogállammal
A hét nagy híre, hogy korrupcióellenes hatóságot fog létrehozni a kormány annak érdekében, hogy hozzájusson végre az EU-s pénzekhez. A magyar kormány eddig is ügyesen szúrta ki az EU szemét különböző kirakatintézményekkel, amelyek csak papíron (vagy még úgy se) függetlenek, így érthető, hogy a korrupcióügyi szakértők egyelőre szkeptikusak az ötlettel szemben.
A rendszerszinten intézményesült korrupcióra önmagában egy új intézmény nem gyógyír, csak ha a rendszer is változik. A magyar politikai porondon egyedül a Kétfarkú Kutyapárt programjában lelni érdemi megoldásokra a közbeszerzési rendszer kitisztítása kapcsán. Ha ezeket a követeléseket, mint a központi árelemzés, a kisértékű meghívásos tenderek megszüntetése, vagy a nagyértékű tenderek kinyitása a részletszabályok megváltoztatásával, vagy a többi, 37 oldalon felsorolt elképzelést ültetnék át jogszabályba, és a hatóság ezek betartását vizsgálná, akkor még volna is értelme az intézménynek. Ha azonban a rendszer nem változik, akkor viszont valószínűleg ez a hatóság is csak egy sóhivatal lesz.
Az az ellenzéki nyilvánosság, amelynek jó része az EU-ra mint önmagunktól való megmentő intézményre tekint, és attól várja a Fidesztől való megszabadulást, görcsös poénkodással és kétkedve fogadta a frissen gründolt korrupcióellenes hatóság ötletét. Sőt: az EU-tagságról mégsem népszavaztató, az MSZP társelnöki posztjáért mégsem induló EP-képviselő szerint akkor lesz igazán független a hatóság, ha azt egy ellenzéki országgyűlési képviselő vezeti. Hiszen Hadházy Ákos annyira csapatjátékos, hogy egyik parlamenti frakcióba sem ült be, így ő maga a függetlenség kvintesszenciája, és biztosan el tudna vezetni egy intézményt, ha már a szűk csapatának a tagjai is lelépnek tőle. A facebookos lájkvadászatra specializálódott álellenzéki politikusok és önjelölt megmondóemberek a hitetlenkedő heherészések közepette nem vették észre azt a tényt, hogy maga az Európai Bizottság javasolta az intézmény felállítását a kormányzattal való egyezkedések során. Persze a javaslatban beszédes jelenség az eurokraták intézményfétise.
Van vagy féltucat intézmény, ami üldözhetné a korrupciót, de hozzunk létre egy újat, aminek az lesz a feladata, hogy amit a többi nem csinál meg rendesen, azt majd ez az intézmény megcsinálhassa!
Nagyjából egyébként ennyi az összes konkrétum, amit a novemberig felállítandó új hatóságról tudni lehet: a szerdai kormányhatározat csak annyit ír elő, hogy az új hatóság feladata az lenne, hogy beavatkozhasson olyan csalásgyanús esetekben, ahol a hatóságok, akiknek ez amúgy a dolga lett volna, nem csináltak semmit. Ez tipikusan olyan ügy, ahol az ördög a részletekben rejlik: ki vezeti majd a hatóságot, őt hogyan nevezik ki, pontosan miben nyilvánulna meg ez a beavatkozás és ki kezdeményezheti az eljárást, maga az eljárás hogyan zajlik, stb. Ezekről azonban majd csak a törvényjavaslat benyújtása után tudhatunk többet, szeptember vége felé.
Addig is találgatás helyett van itt két, jóval konkrétabb dolog, amikről érdemes beszélni az EU-s pénzek kapcsán. Az egyik, hogy mennyire jogállami módon tartja már most vissza a helyreállítási pénzeket az EU, a másik pedig, hogy a kormány nem most először tesz gesztust a megegyezés érdekében, júliusban ugyanis már benyújtottak két törvényjavaslatot, amikből a korrupcióellenes hatóság esetével ellentétben konkrétan kiderül, hogy mivel akarják elnyerni a Bizottság jóindulatát.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.