Orbán Viktor némileg sután, egy újságírói értesülés megerősítéseként jelentette ma be: Schmitt Pál és Áder János után a Fidesz ezúttal Novák Katalint jelöli az államfői posztra. Török Gábornak igaza van: logikus és okos döntés.
Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt, Szél Bernadett 2018-as miniszterelnök-jelölt, több ellenzéki párt, politikus, megmondóember, értelmiségi reakciója a bejelentésre ehhez képest annyi volt, hogy megosztottak egy Fidesz-kongresszuson készült fotót arról, hogy Novák egy OV22 és egy Fidesz feliratú fülbevalót hord.
Mit üzen ez? Hogy Novák Katalin fideszes. Aha! Ez akkora felfedezés, egy eddig olyannyira ismeretlen és elhallgatott tény volt, hogy Novákról mindenki tudja: nemcsak az alelnöke volt a Fidesznek, de jól dokumentáltan ő volt a felelős a kormány immáron Romániába is exportált, a középosztályt megerősíteni szándékozó családpolitikájáért, ráadásul a nagypolitikába viszonylag későn, 2014-ben szállt csak be, egyszerre karrierista és családos nőként végigjárva és dolgozva a ranglétrát.
Amikor az Azonnalinál videót készítettünk hazai ellenzéki politikusokkal Szerbia esetleges EU-csatlakozásáról, voltak olyanok, akik tőlünk kérdezték meg, hogy a kérdésekben szereplő szerb elnök, Aleksandar Vučić az ki is. Ő pont egy Orbánhoz fogható hatalomtechnikus, aki a világ egyik legcinikusabb lépéseként egy leszbikus nőt tett meg miniszterelnöknek, hogy egyszerre szerelje le a liberális ellenzéket és a brüsszeli elitet. Ha Novák Katalint akarnák sértegetni, adná magát az Ana Brnabić-tyal való párhuzam, Szerbia persze más, ott Vučić maga alá nevezett ki valakit, és az elnök szerepe és befolyása eleve jelentősen nagyobb, mint itthon.
Orbánnak azonban figyelnie kellett arra is, hogy mi lesz, ha nem ő nyer, azaz ha ellenkező pártszínezetű lesz az államfő és a kormány. Ekkor ugyanis az elnök szerepe felértékelődik: a Gyurcsány-kormány alatti 2006-os brutális utcai jeleneteket követően az akkori államfő, Sólyom László morális iránytűként próbálta rávenni a kormánytöbbséget arra, hogy megszabaduljon a miniszterelnöktől.
Ezért üzeni azt is a fülbevalóposztolás, hogy az ellenzéknek valójában semmiféle gondolata nincs a nemzetegyesítés, a konstruktivitás, a független intézmények tisztelete témákról, ezeket csak jól hangzó címkékként használja.
Ha ugyanis lenne, a fideszes fülbevalón mint a nemzeti egység megvalósításának képtelenségén való rugózás helyett mindannyian gratuláltak volna ma annak a Nováknak, aki nemrég a friss apa Fekete-Győr Andráson élcelődő fideszes influenszerre válaszul egyedüli fideszesként posztolta ki, hogyan hordta magán a gyerekeit a férje. A nemzet egységét ugyanis nem Fidesz-alelnökként hivatott valaki képviselni, hanem államfővé való megválasztását követően. Éppen ezért egyetértve Török Gáborral továbbmegyek: nemcsak gratulálni kellett volna az ellenzéknek Novák Katalinnak, de meg is kellene majd szavazniuk tavasszal a parlamentben.
Egyrészt az ehhez szükséges parlamenti többség meglesz nélkülük is, ez tehát lefutott meccs: ha az ellenzék nyerni akar 2022 áprilisában, optikailag hülyén nézne ki egy vesztes parlamenti szavazás a választás előtt, pláne, ha még ellenjelöltet is állítanak valamelyik frusztrált rettegő felesen alkotmányozni akaró értelmiségijük személyében.
Másrészt ha megszavazzák, azzal kényelmetlen helyzetbe hozzák a választási kampány lázában az ellenzéket családellenes hazaárulók garmadájaként lefestő Fideszt. Hogy mi, Gyuri bácsiéknak is tetszik a jelöltünk? Az ellenzék ugyanis azt üzenhetné: a család nekik is fontos, a nemzeti egység nem rajtuk múlik, az árkokat nem ők ássák.
Harmadrészt az ellenzék kihagyja így azt a ziccert is, hogy közölje Novákkal: a voksokért cserébe nekik és szavazóiknak elvárásai is vannak. Érthető: az ellenzék győzelemre készülve azt mégsem meri mondani neki - noha ha valami, ez igazán önbizalmat és eleganciát sugározna -, hogy betöltse azt a kontrollfunkciót, aminek hiányát oly sokszor felrótták a Nováknál sokkal hosszabb fideszes múlttal rendelkező, a pártban sokkal magasabb pozíciókat betöltött Áder Jánosnak.
Ha azonban megszavaznák a fideszes mainstreamből így is gyakran kibeszélő Novákot, annak ez nagyobb mozgásteret, kényelmes hivatkozási alapot szolgáltathat akár fideszes, akár ellenzéki győzelem esetén arra, hogy miért jelenít meg önálló arcélt a tőle vélhetően elvárt pártvonal helyett.
Negyedrészt még azt a trollkodási lehetőséget is kihagyja ezzel az ellenzék, hogy közölje: miután eddig Novák Katalin látszott lenni a garancia arra, hogy a Fidesz esetleges győzelme esetén is folytatódik a mostani, az ellenzéki miniszterelnök-jelölt által pár apróbb módosítással ugyan, de alapvetően megőrzendőnek ítélt családpolitika, az ő államfőségével ez a helyzet megszűnik, így aki emiatt szavazott a Fideszre, az etéren már csak a hétgyerekes, katolikus Márki-Zayban bízhat.
A fülbevalón való rugózás egyben a szimbóluma is annak, hogy a kormányzásra készülő ellenzék lassan minden realitásérzékét elveszti, hiszen nem kell ahhoz kétharmados Orbán-diktatúra, hogy államfőnek pártpolitikust jelöljenek:
Szlovákia élén a mára jelentéktelen liberális kispárttá süllyedt Progresszív Szlovákia egyik korábbi politikusa áll,
Szlovéniában, Csehországban és Horvátországban egy volt szociáldemokrata miniszterelnök az elnök,
Romániát a nacionalista Nemzeti Liberális Párt korábbi első embere vezeti,
Ausztriát az ottani zöldpárté,
Németországot a szociáldemokraták hárommal ezelőtti kancellárjelöltje,
Lengyelországot egy szociálkonzervatív PiS-es pártkatona,
Szerbiát pedig a Szerb Haladó Párt regnáló elnöke.
Az európaiságát annyira hangoztató ellenzéknek mindezt figyelembevéve az lehetne talán az egyetlen érdemi kritikája, hogy a kormányoldal miért pont egy kezdő minisztert jelöl a Sándor-palotába, miért nem egy volt vagy regnáló, tapasztalt miniszterelnököt - ezt azonban érthető módon inkább nem forszírozzák, azt mégse mondhatják, hogy Orbán Viktornak kellene elfoglalnia a köztársasági elnöki széket.
Amennyiben Novák Katalin lesz a magyar államfő, azzal Magyarország annyiban lóg majd ki ebből a sorból, hogy nem egy hosszú politikusi pályafutást koronáznak meg az elnökséggel (vagy épp választanak meg az emberek), hanem egy még a karrierje elején lévő politikust kínálnak meg egy olyan lehetőséggel, ami
Novákot, ha ezt ügyesen kihasználja, hosszútávon akár Orbán Viktornál is jelentősebb szereplővé teheti a magyar jobboldalon. Ha esetleg 2027-ben újrázik, tíz éven át lehet elnök, és utána még mindig csak 54 éves lesz: fiatalabb, mint a magát a legjobb korban érző 58 éves Orbán most. Lehet Kohl után Merkel.
De az ellenzéki térfélen nincsenek se érvek, se gesztusok, se gondolatok.
Azt, hogy a Fidesz nem fog kényelmes jelöltet állítani egy számukra ennyire érzékeny időszakban, tudtuk. Azt, hogy a covid előtt még liberális értelmiségiek és az ellenzéki elit ott tartanak, ahol, tudtuk. Azonban az, hogy a döntés bejelentését követően némi gondolkodás helyett rögtön a szokásosan ötlettelen ellenzéki bullshitet posztoló Márki-Zay Péter ekkora iramban hozzájukdékásodott, semmi jót nem ígér 2022-re.
Ajándékozz karácsonyra Gemišt-előfizetést!
Amellett, hogy 100 százalékosan kézműves és igényes, hetente kétszer biztosan a megajándékozott eszébe juttatja majd, hogy magyarul is van mit olvasni. Itt bővebben összefoglaltuk, kinek és miért lehet mindez jó ajándék, és hogyan lehet ezt ütemezni!
egyrészt: a Fidesz eddig nagyon bátor volt, nem érdekelte őket, hogy a tetteiknek milyen ellenzéki visszhangja van, ezért hiányolom, hogy nem Kövér vagy Semjén lett jelölve köztrágársági elnöknek. itt bizony kimaradt a ziccer!
másrészt: Novák Katalin nő -micsoda progresszió van itt feleim!-, a kis babamama agendáját viheti ezután is, ő lesz a nemzet anyja, de stílszerűen inkább a keresztanyja.
"ami Novákot, ha ezt ügyesen kihasználja, hosszútávon akár Orbán Viktornál is jelentősebb szereplővé teheti a magyar jobboldalon" - micsoda optimizmus!