Jó reggelt!
Először is Szerbia lesz a téma: a választásokig ugyanis biztosan jegelik a lítiumbányás projektet, ami miatt heteken keresztül tüntettek, és ami egy zöld-balos ellenzéki lista felemelkedését is magával hozhatja a választáson.
Aztán Románia: a tegnapi nemzeti ünnep elől egy közismert oltásellenes ortodox püspök vitte el a show-t a karanténszabályok megszegésével.
Végül hosszas köldöknézésre kerül sor Komáromi Zoltánnak az ellenzék covidügyi terveit megvillantó nyilatkozata kapcsán: miket vág egy újságíró fejéhez egy saját magát kellemetlen helyzetbe hozó politikus, akinek pártja szavakban amúgy hangosan a sajtó függetlensége mellett áll ki?
Jó olvasást!
Chronik Mitteleuropa
Szerbia kirakta a brit-ausztrál lítiumbányász cég szűrét. Hogy csak a választásokig vagy végleg, nem igazán tudni még
Az, hogy a Rio Tinto nevű brit-ausztrál bányászati gigacég ellen heteken át tüntetnek Szerbiában november óta, nem igazán érte el a nemzetközi média ingerküszöbét: a tiltakozóknak a cég által lítiumbányászásra használni tervezett Jadar-folyó völgyének tönkretétele a fő problémája, és ezzel összefüggésben az összes olyan nemrég elfogadott jogszabály, amely megkönnyítette volna a beruházást.
Noha a szerb elnök és a hatalmon lévők szinte végig védték a Rio Tinto projektjét, ők sem ma kezdték a politizálást: megjelentek olyan hangok is, miszerint beszélni kell az emberekkel, meg kell hallgatni az utca hangját, csak nem azért tüntet mindenki, mert a Rockefellerék pénzelte ellenzék felhergelte őket (a szerb propagandában Rockefellerék = Soros). A tüntetéseknek politikai hatása is volt: a médiát ezek tematizálták, nem a mindig mindenhez értő Aleksandar Vučić elnök, és jelentősen kilőtt egy új, zöld-baloldali választási lista támogatottsága is, amely időközben bejelentette, a Zágrábban főpolgármestert adó, sikeres Možemo (kb. Megtehetjük) mintájára Moramo (kb. Nekünk kell) néven indul az április 3-i választáson. (Itt érdemes kitérni arra, hogy az ellenzéknek még mindig nincs elnökjelöltje Vučić ellen.)
A hatalom szempontjából jobbkor nem is jöhetett az Ausztrália által napokig csuklóztatott, majd végül hazaküldött teniszlegenda, Novak Đoković kálváriája: magyar szemmel nézve talán szokatlan, de az ellenzék és a kormányoldal egymásra licitálva állt ki a magát beoltatni nem kívánó szerb sportoló mellett, orwelli államként hivatkozva azon Ausztráliára, amely két éve rendkívüli szigorú intézkedésekkel próbálja védeni zéró covid politikájának az omikronnal immáron elillant eredményeit.
Nagy szerencséje volt a szerb kormánynak, már csak azon kellett dolgozniuk, hogy az Ausztrália iránti ellenérzéseket valahogy beledolgozzák a Rio Tinto-ügybe, feledtetve, hogy ők amúgy a tüntetések kirobbanásáig végig támogatták a bányaberuházást.
A tüntetők először a kisajátítási törvény eltörlését akarták elérni, majd mikor ezt sikerült, a teljes bányaprojekt felszámolását. Ana Brnabić kormányfő múlt csütörtökön be is jelentette: a zöldek tiltakozása miatt leállították a 2,4 milliárd dollár értékű Jadar-projektet, amelynek keretében 2027-ben indult volna a lítiumkitermelés. (A nemzetközi sajtóban volt, aki ezt Szerbia bosszújaként emlegette Đokovićért.)
A zöldek szerint mindez csak show, és a Szerb Haladó Párt borítékolható választási győzelmét követően újraindul a beruházás, legfeljebb nem a Rio Tintoval, hanem egy másik céggel. A vélekedést erősíti, hogy Gornje Nedeljicében, a projekt melletti faluban a Rio Tinto az 52 házból 48-at (többnyire nyomott áron) már megvett és részben el is bontott, két házról vita van, és mindössze két háztulajdonos állt ellen.
Az eddigi tüntetéseket szervező csoport közölte: az új cél a miniszterelnök bejelentését követően az, hogy Szerbiában en bloc tiltva legyen a bór és lítium kitermelése, mostantól tehát ezt követelik az utcán a Szerbia nem eladó jelszóval.
A román tengerparti püspök háromszor is megbírságoltatta magát, hogy megmutassa, mit gondol a járványügyi szabályokról
Tegnap nemzeti ünnepet tartott Európa legvallásosabb országa: a kis román egység, Moldva és Havasalföld 1859-es egyesülésére emlékeztek. Teodosie, Tomis püspöke (avagy a BOR, a Román Ortodox Egyház nevű közpénzszivattyú Konstanca megyei lerakatának főnöke) megadta a módját: a román sajtó egész nap bréking üzemmódba kapcsolt miatta. A délelőtti hírügyeletben kétóránként jelentették: megbírságolták az egyházi vezetőt a karanténszabályok megsértése miatt. És megint. És harmadszor is.
Teodosie a román sajtó egyik kedvenc figurája, ha elő kell rántani valahonnan egy pópát annak szemléltetésére, hogy ezek még mindig a középkorban élnek.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.