Az osztrák politikusokról túl sokat tudó hivatalnok rejtélyes halála
Ki legyen a Szabad Világ új vezetője? Négy javaslat
Jó reggelt kívánunk, hosszúak leszünk, de jön a hétvége, lehet olvasni sokat.
Miért halt meg a nagyhatalmú osztrák minisztériumi bürokrata, mielőtt beszélhetett volna ÖVP-közeli ügyekről? Techet Péter Bécsből jelentkezik.
Ki legyen a Szabad Világ új vezetője? Van négy európai javaslatunk.
A szokásos közép-európai híradónk, avagy mi történik épp Németországban, Csehországban, Lengyelországban, Romániában, Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában? Louvre-esztétika, árulás, protézis, legionáriusok!
Miért halt meg a nagyhatalmú osztrák minisztériumi bürokrata, mielőtt beszélhetett volna ÖVP-közeli ügyekről?
2023. október 20-án a wachaui Dunakanyarnál a folyó partján hajnalban egy 60 év körüli férfi holttestére bukkantak. Christian Pilnacek, az osztrák igazságügyi minisztérium nagyhatalmú és befolyásos, de ekkoriban éppen felfüggesztett szekcióvezetőjének halála sokkolta az osztrák közvéleményt. Ha meg akarjuk érteni, ki is volt ő, idézzük azon egykori zöldpárti politikus, Peter Pilz szavait egy podcastből, aki nemrég Pilnacek különös haláláról tényfeltáró könyvet írt:
„Pilnacek asztalán valamennyi fontos büntetőügy megfordult. Ezek sorsát az döntötte el, hogy a hüvelykujjával felfele vagy lefele mutatott-e.“
Mivel Ausztriában az ügyészség az igazságügyi minisztériumnak van alárendelve, Pilnacek a büntetőügyekért felelős szekció vezetőjeként jelentős hatalommal rendelkezett és – amint Pilz mondja – „számos titkot tudott“.
Pilnacek halálát hosszú és mozgalmas este előzte meg – és ma is számos kérdés megválaszolatlan ezzel kapcsolatban. Miközben még semmiféle nyomozás nem zárulhatott le a halált követő órákban, Sebastian Kurz korábbi néppárti (ÖVP-s) kancellár a halál okát már kora reggel tudni vélte: a szekcióvezető öngyilkos lett, a sajtókritikák hajszolták bele. Nem sokkal Pilnacek halála előtt kezdődött Kurz pere, amiért állami posztokat haveri alapokon osztogatott és ezt a parlamenti bizottság előtt eltagadta volna. (Később Kurzot bűnösnek találta az ügyben a bécsi bíróság és elsőfokon, felfüggesztett nyolchónapnyi szabadságvesztésre ítélte.)
Vajon miért tudta Kurz ilyen gyorsan a választ egy olyan bürokrata halála kapcsán, aki éppen a halálát megelőzően egy kiszivárgott hangfelvételen arról beszélt, hogy ÖVP-s politikusok miként kérik tőle büntetőügyek elsikálását, és aki ekkoriban valamiről nagyon beszélni szeretett volna Herbert Kickllel, a Szabadságpárt (FPÖ) elnökével?
Pilnacek halálának körülményeinek vizsgálatát az illetékes rendőrség igen gyorsan lezárta: szerintük öngyilkosság vagy baleset történt, és kizárható az idegenkezűség. A jelentésből azonban törölték, hogy „az egyértelmű idegenkezűség“ zárható ki, azaz kételyek mégis lehettek ezt megelőzően, ahogy a rendőrség annak se ment utána, hova tűnt Pilnacek mobiltelefonja, laptopja és az állítólag mindig nála lévő, egyfajta életbiztosítást jelentő pendrive-ja. Míg a laptop és a mobiltelefon végül megkerült – bár a történet szempontjából fontos lesz, hogy kinél is –, a pendrive a mai napig nincs meg. Hiába zárta le aztán a kremsi ügyészség is igen hamar az ügyet, Peter Pilz, egykori zöldpárti politikus idén könyvet jelentetett meg az ügyről A szekcióvezető halála címen. Egyértelmű válaszokkal ő sem szolgál – de elég sok nyitott kérdést vet fel, amelyeket az osztrák rendőrség túl gyorsan akart lezárni. Pilz a balliberális Der Standard napilap podcastjében azt mondta: „Nem hiszem, hogy egy olyan országban élünk, ahol meg lehet ölni egy szekcióvezetőt anélkül, hogy azt ne nyomoznák ki.“ De nézzük sorjában! Ki is volt Pilnacek, és mi történt vele a halálát megelőző órákban?
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.