Magyar Péter, akit a nyilvánosság Varga Judit (ex)férjeként ismert meg, és számos állami vállalatnál töltött be felsővezetői munkakört, a kegyelmiügy-botrány után először a Facebookon fejezte ki nemtetszését, majd bement Gulyás Márton stúdiójába.
A Partizán-interjúban Magyartól egy olyan dolgot sem hallottunk, amit fideszes középkáderek ne mondanának két sör után. Csak épp ilyeneket eddig nem mondtak ki nyilvánosan, csak sör mellett. Az ellenzéki érzelmű, közélet iránt érdeklődő emberek jó része pedig nem ivott még két sört ilyen fideszessel.
A rekordnézettséget elérő interjú erejét az adja, hogy alkalmat ad a botrányhangulat meglovagolására. Magyar Péter a NER szempontjából az eddigi forgatókönyvszerű válságkommunikációt – két nehéztisztet is beáldoztak a sakktáblán – húzza keresztbe azáltal, hogy felfedte a rendszeren belüli törésvonalakat.
Nehéz elképzelni, hogy nem készült, vagy hogy nem készítették fel az interjú előtt.
Mivel a nyugati szövetségi rendszerben Magyarország szinte mindenkit magára haragított a folyamatos vétóval való fenyegetésekkel és vétózásokkal az EU-ban, Ukrajna ügyében tanúsított korántsem támogató hozzáállásával, illetve a svéd NATO-csatlakozás végtelenségig elhúzott blokkolásával, így nem kell feketeöves összeesküvés-elméletgyártónak lenni (ami Kövér László értelmezésében az egészséges paranoia) ahhoz, ha valamilyen világhatalom segítő kezét is látni akarnánk a botrány továbbgyűrűzésében. Személy szerint elhiszem, hogy eddig nem figyeltek fel nemzetközi szereplők Magyarra, csak Rogán belső ellenzéke támogatta kiállásában.
Magyar patikamérlegen adagolta a súlyosabbnál súlyosabb állításokat, amelyek szinte mindegyike megjelent már a sajtóban jól értesült ellenzéki újságírók tollából, de még sohasem verifikálta őket senki a rendszeren belülről, nyilvánosan.
Ha nem is elsővonalbeli, hanem másod-harmadvonalbeli káderként volt rálátása a pártállam működésére. Az interjúban a keresztény, nemzeti elkötelezettségét számos alkalommal hangsúlyozta, és minden mondata úgy volt megfogalmazva, hogy az a bizonytalanoknál és morgolódó fideszeseknél rezonáljon.
Ez az ember vagy naiv és bátor. Vagy eljátssza a naivát, és egy rendszeren belüli proxyháborúban ő az előretolt ék, elővéve a térségünkben évszázadok óta működő kártyát: a jó királyt/cárt/szultánt a rossz tanácsadók megvezetik. Leginkább a legnagyobb hatalmú háttérember, az általa Richelieu-nek titulált Rogán Antalra hegyezte ki a mondanivalóját. Nyilván számos személyes sérelem érte Rogántól, aki menedzselni akarta, hogy miként váljon el, majd az állami cégre, amit vezetett, ráküldte a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt. Azt sejti, hogy a lakásügyüket ő szivárogtatta ki a Blikknek, és a Rogán alá tartozó titkosszolgálatok hallgatták le a telefonját. Magyar sértettségének pár aspektusa sántít: ugyan igaz lehet, hogy a kormányban csak Rogán, Orbán és Gulyás Gergely tudott a Varga Judittal közös lakásvásárlásáról, alábecsüli a hazai oknyomozók elszántságát, van ugyanis olyan oknyomozásban utazó ellenzéki pártelnök, aki időről időre ránéz a „kiemelt NER-es kockázatú” ingatlanok tulajdoni lapjaira, hogy történt-e valami változás.
Magyar Péter mindezek ellenére továbbra is hisz a polgári Magyarországban.
Az interjú fő üzenete, hogy vannak bajok a rendszerrel, de nem Orbán Viktor a hibás ezekért. Az elemi logikával rendelkező embereknél felmerülhet pár kérdés. Egy végletekig centralizált hatalmi struktúrában mégis kié a felelősség? Ki a hibás azért, hogy pár család irányítása alá került a gazdaság javarésze? Ha nem Orbán, akkor kinek a vejének és gyerekkori cimborájának a kezében van a gazdasági hatalom?
A kormány bukását nem hozza el ez a kiállás, bármennyire is reménykednek sokan az ellenzéki sorokból. Arra azonban alkalmas lehet, hogy egy újabb lökést adjon az ellenzéki szavazók apátiából való kirángatására. A Rogán Antalra kihegyezett mondanivaló azért érdekes, mert a legnagyobb hatalommal bíró háttérember számos feladatkört maga alá gyűrt a kommunikációtól kezdve a kampányvezetésen keresztül a titkosszolgálatokig. Túl erős lett a rendszeren belül: ha leszedni nem is fogják, de egy jó részét a portfóliójának elvesztheti (mint anno az ugyancsak szétterhelt Lázár János), ha az ellenzék és a sajtó kitartóan támadja a következő hetekben.
Mikor már azt hitték a Karmelita kolostorban, hogy egy hétvége alatt elvarrták a botrány szálait, jött Magyar és új labdát dobott át az ellenzéki térfélre. Számos kérdésre az ellenzéki vezetők közötti vasárnap éjjeli, hétfő hajnali csetváltások adhatnak választ, amely csetek egy részét biztos olvassa a Rogán-stáb is.
Fent tudják-e tartani a pillanatot az egymás lenyomására kondicionált pártok? Hagyják-e, hogy a DK összegyurcsányozza az elégedetlenségi hullámot? Sikerül-e a NER-en belüli törésvonalakat tovább mélyíteni? Egy héttel hosszabbodott csak meg a botrányhangulat, vagy kitart egészen a nyári választásokig? Lesz-e politikai célpont Tóni, Ádám és Barbara, és jár-e további politikai áldozatokkal az ügy? Vagy a jól ismert recept szerint mennek az események: rendszerellenes szólamokkal Karmelitánál kordonbontás, hídfoglalás húsz percig, majd Kossuth téren rendőrsorfalnak tolulás, Oktogonon technoparti lesz a program? Ami természetesen azzal zárul, hogy Hadházy Ákos elviszi a pár tucat főre zsugorodott tömeget az MTVA-székházhoz afterezni.
Mi lesz Magyar Péter sorsa? Van-e neki politikai életbiztosítása, ha igen, melyik nagykövetségtől kapta? Megfogadja-e Rogán Antal a tanácsát, hogy ne essék bántódása, vagy majd a nyaraláson kizuhan egy vitorlásból a tengerbe? Lesz-e politikai karrierje? Hiszen az ellenzéki nyilvánosság mindig beleszeret az aktuálisan kiábrándult fideszesbe, Lukácsi Katalintól Márki-Zay Péterig számos példa volt, hogy pajzsra emelték, majd eldobták azt, aki fideszes volt, de ki mert szólni a kánonból. Igaz, belőle nem tudnak új, rendszeren belülről jött Márki-Zayt faragni, hiszen legfeljebb ízlésproblémái vannak a Fidesszel, nem kérdőjelezi meg annak sarokköveit.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.