Amikor egyik tábor se akarja a másikat meggyőzni
Szerbiában az elnök engedett a tüntetőknek, és kihúzta az országszerte tartott blokádok méregfogát: jövőre választás, nem kockáztat. Rastislav Dinić szerb elemző elmagyarázza, milyen politikai következményei lehetnek mindennek.
Hogyhogy Ausztria elkezdett hirtelen foglalkozni a történelmével? Techet Péter bevezet a kis osztrák kultúrharcba az új kormány belügyminisztere kapcsán.
És újra itt a közép-európai híradónk Trieszttel, Habsburg Ottó villájával, Pfizer-szponzorációval, sajtótörténettel, jó és rossz beutazási szabályokkal.
Egy kitűnő ajándéktipp karácsonyra: Gemišt-előfizetés!
Chronik Mitteleuropa
Papírja lett róla: Trieszt a legélhetőbb olaszországi város
Közép-Európa legyűrte a nagy Olaszországot: az Il Sole 24 Ore napilap éves életminőség-indexében a 230 ezres Habsburg-kikötőváros nyert, a felsorolt 107 olasz város közül Triesztet tartják a legélhetőbbnek összesen kilencven kritérium alapján. Többek közt munka- és vállalkozási lehetőségeket, elérhető szolgáltatásokat, közbiztonságot, levegőminőséget, demográfiai adatokat, jogbiztonságot, egészségügyi ellátást, fogyasztási, kulturális és szabadidős lehetőségeket, naponkénti napsütéses órákat vizsgáltak. Az egyik ilyen azt mérte, hogy 100 főre hány rendszeres újságolvasó jut: ezt a kört is Trieszt nyerte, a 16,2 fős olasz átlaghoz képest 34,4 trieszti lapoz bele rendszeresen akár a helyi napilapba, az Il Piccolóba, akár valamelyik hetilapba. Kultúremberek! Beszédes a sorrend Trieszt után: Milánó, Trento, Aosta, Bolzano/Bozen, Bologna, Pordenone, Verona, Udine, Treviso, Firenze, Párma és Róma.
Ahogy megyünk lefelé a térképen, úgy jönnek az újabb és újabb nevek, a dél tehát nem szerepelt túl jól, a hagyományosan legszegényebb három déli régió, Puglia-Kalábria-Szicília pedig egyenesen beteríti a lista hátsó felét: Bari a 71., Nápoly a 90., Palermo a 95., Reggio Calabria a 101. helyet kapta. Szardínia fővárosa, Cagliari ellenben egészen a 20. helyig ment fel. A tökutolsó az északon már eleve csak Mordorként jellemzett Kalábria egyik Jón-tengeri kikötővárosa, Crotone lett. (BM)
Elhunyt az újságíró, akinek kérdésére kinyílt a berlini falnál a határ
1989. november 9-én Günter Schabowski, keletnémet politikus nemzetközi sajtótájékoztatót tartott, de elég homályosan beszélt. Ekkor tette fel kérdését Riccardo Ehrman, az olasz távirati iroda munkatársa a kiutazási szabályokra vonatkozóan. Amire Schabowski gyakorlatilag megerősítette, hogy Berlinben a falnál minden határállomás nyitva van, szabadon lehet kiutazni keletről. (Aztán Peter Brinkmann német újságíró kérdésére, hogy „de mikortól“, már nem papírból olvasva Schabowski kinyögte, hogy azonnal életbe lépett a szabály). Aznap gyakorlatilag leomlott azzal a berlini fal, hogy szabaddá vált az addig elválasztott két városrész közötti utazás.
Ehrman lembergi zsidó családból származott, de ő már Firenzében született 1929-ben, ahová szülei távoztak. A második világháború alatt szüleivel együtt internálták egy olasz táborba, a háború után jogot tanult és újságíró lett. Nyugdíjazása után Madridban élt, ott is érte a halál a kedden. (TP)
Új, fura beutazási szabályok Olaszországban, Brüsszel kritizál
Miközben az olasz lakosság 80%-a be van már oltva covid ellen, Mario Draghi kormánya egyrészt 2022. március 31-ig meghosszabbította a rendkívüli állapotot, másrészt kitalálta: mától egészen január 30-ig csak úgy lehet beutazni az országba, hogy akár be van oltva valaki, akár nincs, kell legyen nála friss negatív teszteredmény is (a PCR nem lehet régebbi 48, az antigén 24 óránál). Aki nincs beoltva, annak ezen felül 5 nap karantént kell leülnie, függetlenül attól, hogy negatív a tesztje, vagyis
80 százalékos átoltottság mellett szigorúbb beutazási szabályt vezetnek be, mint a második-harmadik hullám idején, amikor még bőven elég volt egy negatív teszt.
A síszezon elejére időzített döntés annyira érthetetlen, hogy azt még az Európai Bizottság is kritizálta, mondván eddig egységes beutazási feltételek voltak minden EU-tagállamban (erre szolgálna az uniós green pass: aki rendelkezik friss negatív teszttel, oltással vagy felgyógyult a nyavalyából, azt nem tehetik be karanténba), aki pedig ezt felrúgja, az csökkenti a polgárok bizalmát a komplett Európai Unió iránt. Lesz még dolga a Bizottságnak: december 19-től Görögország is bevezeti az olasz mintát. (BM)
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.