A naptári nyár utolsó hírlevelében Drezdára, Erfurtra és Bécsre nézünk, jó olvasást!
Kelet-Németország választ: kik indulnak, mik a fontos témák, ki mit akar, ki kivel állna össze?
Szeptember 1-jén Szászország és Türingia, szeptember 22-én Brandenburg választ majd. A német könyvesboltok polcain és a sikerlisták élén emiatt 2024 nyarán-őszén arról szóló könyveket találni, hogy mi az oka annak, hogy a nyugat nem érti a keletet, a kelet pedig lassan elkezdi utálni a nyugatot. Ezek miatt most lángoltak csak fel igazán a viták arról, hogy mennyiben tekinthető sikeresnek a német újraegyesülés, ha egyszer „a keletet” láthatóan nem sikerült integrálni „Németországba”, hiszen a mai napig máshogy szavaznak, máshogy öltözködnek, máshol nyaralnak, a mélyben gyökerező gazdasági-társadalmi problémákról és különbségekről nem is beszélve.
A nyugatot alapvetően az zavarja, hogy a kelet felzárkóztatására leadózott, majd elkülönített rengeteg pénzből noha sikerült rendesen kipofozni „az új tartományokat”, de a nyugatnémet mentalitást nem sikerült átvenniük, és nemcsak azt nem tudják, mi az a vitello tonnato, de rendszeresen tüntetnek, elégedetlenek a rendszerrel – a nyugatnémetek rendszerével, elvégre az NDK az NSZK-ba lépett be, nem ketten együtt hoztak létre egy új országot –, a széleket erősítik, hangosak, zajonganak, ahelyett, hogy illedelmesen és helyesen viselkednének, megköszönve a befogadást.
A keletet az bántja, hogy az NDK vége, az egység és a nyugatnémet márka gyárak bezárását, elszegényedést, karrierek végét hozta, és úgy kellett helytállniuk a kapitalizmusban, hogy nemcsak tapasztalatuk nem volt benne, de tőkéjük sem – és a mai napig nincs nekik igazán, ahogy ritka a Porsche, a mallorcai nyaralás, a hétvégi római kiruccanás vagy csak a Peek&Cloppenburgban vásárolt jobb nadrág is. Sokan másodrendű polgároknak érzik magukat, akik odahaza a „keletnémet” bélyeggel kell együttéljenek, és németté csak külföldön válnak. A megosztottság tehát valós, de rá is játszik, sőt erősít is erre részben a politika. Erről jön hamarosan egy podcastunk, most nézzük inkább az erőviszonyokat, a kampánybeli témákat és az esélyeket!
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.