Jó reggelt! Miközben hétvégén új elnököt választott Szlovákia, Magyarország tovább várja a messiást, legalábbis az ellenzéki része: ehhez igyekszem ma hozzátenni némi hátteret. És közben azért összefoglalni, hogy mi volt még a környéken. Jó olvasást!
Nyolcvan perc a CIA nélkül
Almási-Kecskés Gusztáv nemrég Magyar Péterrel, a magyar politika új, akár a komplett ellenzéki térfelet is átrajzolni képes üstökösével tárgyalt. Van ugyanis valamije, ami nagyon kell Varga Judit exférjének: egy bejegyzett kispártja. A Gemištnek elmondta, mit ajánlottak Magyarnak, ő mit ajánlott nekik, és miért nem lett az egészből semmi.
Unió – Magad Ura Szövetség. Ez egy nemrég bejegyzett jobboldali-liberális, atlantista pártkezdemény. Mesélj kicsit: mi és mióta van ez a párt, kik alkotják?
Fél éve alakult egy körülbelül egyéves együttgondolkozás eredményeként, olyan személyekből, akik pár alapvetésben egyetértettek. Olyan dolgokban, mint hogy nem lesz erős társadalom önerős polgárok nélkül, sőt: az erős vagy erőszakos állam csak gyengíti a tagjait. Egy tisztulási folyamat része a NER-hálózatosságtól való mentesség: a legtöbb új párt alakításánál egyből megjelennek a Fidesz és az azzal szövetséges régi magyar mélyállam emberei, sőt, van, amikor ők maguk kreálják a mozgalmakat. És fontos a szilárd euroatlanti, szabadpiaci elkötelezettség.
Mikor akarnátok színre lépni?
Úgy ítéltük meg, hogy az álellenzék zuhanása után, a legalkalmasabb az idei európai parlamenti választások utánra időzíteni.
Mikor és hogyan talált rátok Magyar Péter, ki kezdeményezte a találkozót?
A Mindenki Magyarországa Mozgalom egyik prominense kereste meg az elnökünket, de meglepetésünkre az első találkozón közölték, hogy az illető nem is része a „csapatnak”, már kiesett a pixisből – elég érdekes személyzeti politika.
Hol találkoztatok, milyen volt az első benyomás, kikkel érkezett Magyar?
Két menetben zajlott az ismerkedés, előbb a testvérével mint szűrővel beszélgettünk másfél órát, és utána egy másik helyszínen Magyar Péterrel. Háromfős delegációt azért állítottunk, mert szerettük volna megtudni, hogy kik állnak mellette és mögötte, kicsit a homály mögé belátni – de csak a család egy-egy tagjával találkoztunk.
80 percig tárgyaltatok, írtad a Facebookon. Miről beszéltetek?
Némi bemutatkozás, közös helyzetértékelés, az indulási lehetőségek számbavétele. De nem nevezném tárgyalásnak a rugalmatlan helyzet miatt.
KDNP, MDF, Fidesz – amelynek 2006-ban erzsébetvárosi polgármesterjelöltje és országgyűlésiképviselő-jelöltje is voltál –, Liberálisok, Márki-Zay Péter mozgalma: az Origo szerint ez politikai szélhámosság, szerintem azt mutatja, hogy láttál azért már egyet s mást a magyar politikában. Ez alapján kérdezem: hogyan tárgyal Magyar Péter, mennyire vérbeli politikus ő?
Csak jobboldali pártnak voltam tagja 2009-ig, független önkormányzati jelöltként elfogadtam a Liberálisok külső támogatását 2014-ben. Azóta csupán tanácsokat adok másoknak, hogy jó irányba tereljem például a Momentumot vagy most a Magad Ura Szövetséget, az MMM jelöltjeként pedig nem vettem részt előválasztáson, bár volt felkérésem rá.
Vissza Magyar Péterre: lett volna hajlandóság részünkről közös munkára, de az alaphelyzet eléggé egyértelmű volt. Át lehet adni a pártot minden szinten többséget biztosítva, akár mindenki kilépésével, és a pártnév későbbi használatával – mert azt megváltoztatta volna. Ez olyan fideszes tárgyalási mód volt.
Nem hinném, hogy a magyarok vérbeli politikusra vágynának, de az biztos, hogy ez a nép imádja a bántalmazó kapcsolatokat, és Orbán Viktortól, Gyurcsány Ferencen át Márki-Zay Péterig nárcisztikus alakok lózungjaiba veti magát időről időre. Ebből a sorból nem lóg ki Magyar Péter sem. Benyomásom szerint orosz vagy ebből leágazó kommancs mélyállami befolyás alatt áll, a megszólalásaiban privát és nyilvános módon ez tetten érhető. Az Európai Unió kritizálása nemzeti alapról azért elfogadhatatlan, mert olyan messze vagyunk a hatékony birodalmi szuperállamtól, hogy Brüsszel zéró veszély ránk nézve. Viszont ezt az országot a 80%-os EU-s kereskedelem, az uniós támogatások és a kint dolgozók hazautalásai tartják életben. Ehhez képest a valós veszély a félgyarmati függésünk orosz irányban.
Mit értesz kommancs mélyállami befolyás alatt, mire alapozod ezt?
A posztkommunista mélyállam nagyrészt már a Fidesszel szövetségben él tovább. Figyeljünk, mikor halljuk Moszkva hangját visszahangozni: akárki is ihleti a moszkovita békepárti Ukrajna-üzenetet március 15-én és az Unió beállítását, úgy, mint ami fenyegetné a magyar szuverenitást – az már nem lehet a barátunk. Ha ez saját véleménye, mert annyi időt töltött el ebben a közegben, akkor az annál rosszabb. A rossz tanácsadóktól meg lehet szabadulni, de a rossz attitűdtől nem.
A tárgyalásotok alapján van-e ideológiája, határozott világképe Magyarnak?
Nincs. Nyilván hoz otthonról ismereteket, szocializálódott egy közegben, de ahogy a Biblia mondja: NER-ből jöttél, NER-ré leszel. Az euró bevezetésével szemben tartózkodó volt privátban. Nyilvánosan a szuverenitásról delirál ott, ahol az állam felelőtlen túlköltekező és pénzrontó inflációs politikájától csak egy stabil euró mentené meg a szegényeket. Az Európai Központi Bank és az Európai Ügyészség valóban korlátozza a szuverenitást, de egészen eddig én azt hittem, hogy ez a két fék kell ahhoz, hogy a kormányunk ne lopjon meg bennünket, így vagy úgy.
Mit ajánlott a pártotokért cserébe?
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.