A legfrissebb kutatások szerint bejutna az osztrák parlamentbe a járványügyi intézkedéseket és a nyugaton használt covidoltásokat kritizáló, svéd modellt követni akaró MFG párt. Kik ők, és mit akarnak? A pártelnökkel beszélgettünk.
Két hete bénítják meg egy lítiumbánya és a szerb kormány elleni tiltakozásból déli szomszédunk közlekedését környezetvédők és tüntetők. Mi lesz ebből?
Orbán Viktor varsói szövetségese, egy esetleges új jobbos pártcsalád erős embere, Marine Le Pen egy interjúban kiállt Oroszország mellett, azaz miközben szuverén nemzetekről beszél, Ukrajna szuverenitása ellen ágál. WTF?
Ajándékozz karácsonyra éves Gemišt-előfizetést! Így kell.
Európa első olyan pártja, amelyet a járvány miatti korlátozások kritikája hívott életre
Ha most vasárnap lennének a választások Ausztriában, bekerülne a parlamentbe egy olyan párt is, amelynek tagjai hangsúlyosan nem gondolják magukat politikusnak, ellenzik a (kötelezővé tett) géntechnológiai oltásokat, a lockdownokkal és kijárási tilalmakkal operáló járványkezelést rossz viccnek tartják, a céljuk pedig az, hogy mielőbb visszatérjen a normalitás és a józan ész, a covidkáosz felelőseit, a jogállamot kiüresítő politikusokat pedig elszámoltassák.
Szeptember 26-a nemcsak Németországban volt meglepetés: 6,23 százalékos eredménnyel bekerült ugyanis a felső-ausztriai törvényhozásba egy olyan párt, amiről addig alig valaki hallott, és amit a média teljesen ignorált.
Ez a párt, az MFG (Menschen, Freiheit, Grundrechte, azaz Emberek, Szabadság, Alapjogok) még idén februárban jött létre, főleg a szabadságjogok covidhelyzet miatti csorbításával szemben kiálló ügyvédek-jogászok, a lockdownokkal, kijárási tilalmakkal és maszkhordással fémjelzett járványkezeléssel elégedetlen orvosok és közgazdászok, valamint liberális vállalkozók ötlete alapján. Ha valaki a mainstream (legyen az a németnyelvű vagy a nemzetközi) médiában olvas róluk, az oltásellenes és az oltásszkeptikus jelzőket kapja készen melléjük, holott programjuk jóval sokrétűbb:
Bizonyítékokon alapuló, arányos és alkotmánykonform intézkedések legyenek csak hozhatóak a coviddal kapcsolatban, minden döntés háttere legyen transzparens, beleértve azon, általuk szorgalmazott tanácsadótestület üléseit is, amit orvosok, pedagógusok, szociológusok, közegészségügyi szakértők, pszichológusok, szociális munkások és közgazdászok alkotnának.
Azonnal vezessék ki a járványügyi korlátozások közül a lockdownt, a maszkviselést, valamint a kereskedelem bezárását. Covidra tesztelni csak klinikai diagnózis alátámasztásához, orvosi döntést követően lehessen.
Hozzák nyilvánosságra az összes eddigi coviddal kapcsolatos kormányülés jegyzőkönyvét, ahogy az Ausztria és a vakcinagyártók között kötött szerződéseket is. Rendszeresen vizsgálják felül tudományos módszerekkel a járványügyi történéseket, átfogó kár-haszon elemzésekkel. Vizsgálják ki, milyen befolyásolási és lobbikísérletek folynak a covid nevében/árnyékában.
Az oltás ténylegesen önkéntes legyen: teljeskörű biztonsági ellenőrzést és tájékoztatást akarnak a génterápián alapuló oltások (mRNS- és vektorvakcinák) esetében. Diszkrimináció, társadalmi és egzisztenciális nyomás nélküli oltatást, a mellékhatásokért egyértelműen viseljen felelősséget a vakcinagyártó, az állami pénzből fejlesztett vakcinákon pedig ne legyen szabadalom.
Deklarálni kell, hogy elsőbbséget élvez minden szabadság- és alapjog, különösen a szólásszabadság, a sajtószabadság, a gyülekezési szabadság, valamint a pénzszerzéshez és a munkához való jog. Minden, alapjogokat érintő korlátozást sürgősségi eljárásban, előzetesen kell vizsgáljon az alkotmánybíróság. A nyíltan alkotmányellenes kormányzati utasításokat ne kelljen követnie a közalkalmazottaknak: ne alázatos birkanyáj, hanem a jogállamiság iránt elkötelezett tisztviselők legyenek. Rakjanak rendet a törvénykönyvekben, redukálják a törvények számát, fésüljék őket össze.
Erősíteni kell a közvetlen demokráciát, legyen lehetősége a népnek is bizalmatlansági indítványra a kormány, egyes miniszterek és akár az (Ausztriában közvetlenül választott) államfő ellen is.
Az egészségügyi kutatásokat végző intézetek és egyetemek büdzséjében az állam állja azon pénzeket is, amit eddig magáncégek fizettek – ezeknek legyen tilos kutatásokat támogatni. Legyen joga közös praxist nyitnia az orvosoknak, adjanak magasabb bért az ápolóknak, indítsanak kampányt, hogy az emberekben tudatosodjon: az egészségükért elsősorban ők tehetnek.
Nyissák meg az iskolákat, óvodákat, segítsék az iskolazárás miatt hátrányba került diákokat, a főiskolák és egyetemek maguk dönthessék el, visszatérnek-e a jelenléti oktatáshoz. Az emberek testi és lelki egészsége érdekében nyissák meg az uszodákat, a sportolási lehetőségeket, a színházakat, galériákat, múzeumokat, mozikat. A mostaninál jobban támogassák a tömegsportot.
Gyorsítsák fel a peres eljárásokat, perfelvételtől számított egy éven belül legyen elsőfokú ítélet. Az igazságügyi rendszerben ne a profitábilitás legyen a szempont, hanem hogy mindenki igénybe tudja azt venni, ehhez bővíteni kell az eljárási segítséget igénybe vehetők körét, a kirendelt ügyvédek díjazását pedig meg kell emelni.
Azonnal támogassák az összes olyan kis- és középvállalkozást, amelyeknek „problémái vannak a rossz politika miatt”, a nagy konszerneket azonban ne. Tegyék nyilvánossá az összes támogatást, töröljék el a kötelező kamarai tagságot. Adóztassák meg erősebben a covidválságból profitáló cégeket, tegyék őket felelőssé tevékenységük anyagi és társadalmi hatásaiért.
Azért idéztem ennyire bőven, mert más lapokban már csak a hiányzó némettudás miatt – igen, néha tényleg ennyin múlik, miről és hogyan ír a magyar média – sem fogják megtenni azt, hogy címkézés helyett bemutassák azt is, amit ők mondanak magukról, holott a teljes képhez ez alap volna. Az MFG-program összességében tehát
kifejezetten populista, más elemeiben rendkívül baloldali, tartalmaz számos liberális elemet is, és sok helyütt annyira elmegy a falig, hogy pont az az arányérzék hiányzik belőle, amit az osztrák járványkezelés témájában teljes joggal sürgetnek.
Ügyvédek az alapjogokért: innen indult minden
„Tavaly novemberben több ügyvédtársammal közösen megalapítottuk az Ügyédek az alapjogokért nevű szervezetet, innen indult minden” – meséli a Gemištnek egy Zoom-interjún a párt elnöke, egy bécsi ügyvéd, Michael Brunner. A céljuk akkor az volt, hogy jogi tanácsadást és védelmet nyújtsanak a járványügyi intézkedések által sújtott embereknek, vállalkozóknak: „Beszélgetéseink során jött elő a gondolat, hogy pártot kellene alapítanunk: a változáshoz nemcsak a jogi, de a politikai utat is végig kell járni.” A végleges elhatározás azt követően érett meg bennük, amikor arról volt szó – egyébként a most a járványügyi intézkedések MFG melletti leghangosabb kritikusa, az FPÖ előző, a nyilvánosságból azóta lényegében eltűnt elnöke, Norbert Hofer részéről –, hogy a covidügyi intézkedések politikai legitimálására az összes párt összeállhatna egy nemzeti egységkormányba: „Ez a gondolat sürgősen ellenzék után kiáltott.”
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.