Jó reggelt! Ma valami egészen új dologgal jelentkezünk.
A világ legmenőbb városrészeinek listájának közép-európai helyezettjei annyira gyengék, hogy van, ahol a helyiek is kikérik maguknak
A TimeOut az a londoni magazin, ami a nyolcvanas években nagyjából a világ legmenőbb újságja volt: egy nagyvárosi lap, amit lényegében maga a város írt annak lakóinak. Ez a menőség még nagyon sokáig tudott kisugározni London határain túlra, olyannyira, hogy még budapesti kiadásuk is volt egy időben. A TimeOutnak a legnagyobb dobása ezért mindig is az éves listája volt, ami a nekik bedolgozó rengeteg szerző értékelései alapján összeállította a világ legmenőbb városnegyedeinek listáját, azaz a helyeket, ahol jó és érdemes élni két hétnél többet.
Idén Közép-Európából mindössze két város került be az 51 hely valamelyikére: a 15. helyen egy berlini, a 31. helyen egy prágai negyed található. Hogy a tengerentúli és ázsiai helyek milyenek, arról fogalmunk sincs, de Prágából menő környék címszó alatt konkrétan egy olyan parkot, a Letnát sikerült beválogatni, amit nagyrészt pár soksávos autóút és egy folyó határol, a nagyobb része parkoló, főleg amikor a szomszédos stadionban focimeccs van, másrészt a helyiek számára utoljára akkor volt releváns, amikor tüntetni kellett az előző miniszterelnök, Andrej Babiš ellen, akkor ugyanis a komplett park megtelt vagy 200 ezer emberrel. Némileg megnyugtató, noha a TimeOut hanyagságát és helyismeretének hiányát nem menti fel, hogy az ajánlott helyek többsége nem a parkban, hanem az azt határoló, nagyon is létező, és egyébként tényleg élhető és izgalmas Holešovice negyedben van, csakhogy az se idén vagy tavaly lett olyan, amilyen, hanem már vagy jó tíz éve, a környéken lévő, tényleg cool szórakozóhelyekről pedig még csak tudomást sem vesz a lista. Fércmunka.
Még viccesebb a helyzet Berlinben, ahol a lista láttán rögtön az egyik helyi napilap, a Berliner Zeitung kért több igényességet és helyismeretet a lista készítőitől egy olyan cikkben, aminek azt adták címnek, hogy hagyják már békén Neuköllnt, mondván
az egykoron törökök által lakott, aztán mindenféle kelet-európai vendégmunkások és hipszterek által dzsentrifikált rész már tíz éve se volt menő, nemhogy most, egy sima hipszterlehúzó turistahodály az a pár utca, amit a TimeOut coolnak címkézett.
Az újságírók szerint olyan az egész, mintha a britek előtúrtak volna valami 15 éves prospektust arról, hogy mi menő épp Berlinben, szerintük ugyanis „Neuköllnről olyan régóta mondják, hogy menő, hogy már csak annak ellenkezője lehet, egy szanaszét dzsentrifikálódott negyed, amely az összes olyan idióta hipszterklisét felvonultatja, amit ugyanígy megtalálni Londonban, Lisszabonban és New Yorkban is: mandulatejes-kávés kioszkok, dizájner turkálók, galériák, drága éttermek, menő kocsmák”. A TimeOut által ajánlott helyek kapcsán mindössze ennyit írnak: „Tényleg? Ásítás.”
A nyugat-európai helyeknél is nagy esetlegességek vannak. A madridi Barrio de las Letrasról egy helyi ismerős csak elismerően tud beszélni, a londoni Walthamstow-t az egy utolsó megfizethető észak-londoni kerületként jellemzi kérdésünkre Bede Ábel, ahol amúgy sok magyar és román vendégmunkás is lakik, és megvan benne a potenciál, hogy évek múlva olyan felkapott és menő legyen, mint amilyen pár éve (a ma már túl felkapottá, így snasszá váló) Shoreditch volt. A világ második legjobb negyedének választott lisszaboni Cais do Sodré viszont olyan, mintha Budapestről a Gozsdu-udvart tették volna rá a listára: a lehető legturistásabb belváros melletti kamuhipszternegyed, aminél egy Google-kereséssel is találhatnának rögtön három menőbbet, csak hát nem pont ott van a TimeOutról elnevezett nagy turistaetető? Portugáliában élő borkereskedő ismerős így írt a negyedről: „Lehet kurvázni, inni, meg mindenki kokót akar eladni ott neked, gondolom, a briteknek ez tetszik.”
Szóval itt volt az ideje annak, hogy saját listát csináljunk, egy igazi közép-európait.
A nagy Gemišt-lista: 7 menő közép-európai városrész, ahol lakni is jó
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.