Tegnap hoztunk nyolc indokot arra, hogy miért nem lenne jó az Európai Uniónak, ha a jelenlegi bizottsági elnök, a német jobboldali Ursula von der Leyen a hivatalában maradna, azaz a júniusi európai parlamenti választást követően a tagállami kormányfők és az újonnan beszavazott EP-képviselők megszavaznának neki még egy ciklust. Von der Leyenről magyarok is döntenek: miniszterelnökként Orbán Viktornak lesz beleszólása, a végleges jelöltre pedig az EP-képviselőknek kell rámondaniuk az áment. 2019-ben a Fidesz, a DK, a KDNP és a Momentum megszavazta a bizottsági elnököt, a jobbikos Gyöngyösi Márton és az akkor még MSZP-s Ujhelyi István nyomott csak nemet. De vajon mi a pártok szándéka most, öt ilyen év után?
Három kérdést tettünk fel hétfőn az európai parlamenti választáson információink szerint elinduló magyar pártoknak (Fidesz, DK, KDNP, MSZP, LMP, Jobbik, Párbeszéd, Momentum, Kutyapárt, Márki-Zayék, Második Reformkor, ill. a határon túlról az RMDSZ-nek és a felvidéki Magyar Szövetségnek, ők Néppárt-tagok is):
Egy 1 és 10 közötti skálán, ahol az 1 a legrosszabb, a 10 legjobb érték, hányasra értékelik von der Leyen első ciklusát?
Orbán Viktor vagy von der Leyen okoz nagyobb károkat az EU-nak önök szerint?
Amennyiben bekerülnek az Európai Parlamentbe, támogatni fogják-e von der Leyen újrázását az erről szóló szavazáson?
A PISA-teszten egyedül a Párbeszéd, a Momentum és a Mi Hazánk ment át: ők mindegyik kérdésre azt és úgy válaszolták, amire a kérdés vonatkozott. Az LMP először egy sajtóközleményszerűséget küldött, amit pontosított visszakérdezéskor, a Vona Gábor vezette Második Reformkor pedig először egyrészt-másrésztezve mellébeszélt, majd visszakérdezéskor sem volt hajlandó a kérdéseinkre kihegyezni a választ, mondván ahhoz túl komplex a téma (ami az EP-ben ülve még komplexebb lesz: igen, nem, tartózkodás, sör a büfében). Az RMDSZ annyit írt mindössze, hogy akkor mennek át a hídon, amikor odaérnek. De még így is kimagaslik ez a hat párt:
a többség (Fidesz, KDNP, DK, MSZP, Márki-Zayék, Kétfarkú Kutyapárt, Jobbik, Szövetség) semmit sem válaszolt, még többszöri megkeresés ellenére sem.
De jöjjenek a válaszok inkább: pártok, véleménnyel!
A grafikák alatt ott lesz a pártok teljes válasza is, akit nem érdekel, lapozzon tovább.
Párbeszéd: Javára írható többek közt a 2019-ben meghirdetett Green Deal és annak többé-kevésbé következetes végigvitele, a koronavírus-járvány gazdasági-társadalmi hatásainak kezelésére létrehozott Helyreállítási Alap, valamint az ukrajnai orosz agressziót követően a – Magyarországot leszámítva – egységes európai fellépés és kiállás kialakítása a megtámadott Ukrajna mellett, az ország kitartó támogatása és az uniós tagság felé vezető úton való elindítása. Ugyancsak sikerként könyvelhető el az ukrajnai háborút követően az EU Oroszországtól való energetikai függőségének gyors leépítése. Adós maradt a válságok sorozata közepette egy világos vízió megfogalmazásával Európa jövőjéről, az európai illiberális folyamatok elleni hatékony, bazári alkudozások nélküli fellépéssel, mérsékelt eredményeket ért el Európa gazdasági versenyképességének javításában, illetve stratégiai gazdasági autonómiájának megteremtésében, elmaradt a konfliktusokkal terhelt, zöld és társadalmi szempontból is rosszul teljesítő közös agrárpolitika megújítása vagy a menekülthelyzet tűzoltásszerű kezelésén túl a kibocsátó országokkal közösen kidolgozott, tartós megoldások megtalálása.
LMP: A Bizottság jelenlegi elnöke az elmúlt öt évben kifejezetten támogatta, hogy Közép-Kelet-Európa legyen a nyugati magországok összeszerelő-üzeme és veszélyes hulladéklerakó-telepe.
Második Reformkor: Véleményünk szerint a Bizottság elnökének munkája és annak hibái is komplexebbek annál, hogy feketén-fehéren egy skála egyetlen számával értékelni lehessen. A von der Leyen vezette Bizottság sok hibát vétett, különösen véleményes a koronavírus kezelésének és a vakcina-beszerzések kérdése. Ugyanakkor szintén az elmúlt 5 évben valósultak meg az EU-ban előremutató intézkedések is, mint például a közös hitelfelvétellel létrehozott Helyreállítási Alap megalkotása, amely a tagállami összefogás mellett a Bizottság munkáját is dicséri.
Mi Hazánk, Momentum: Nincs indoklás.
Mi Hazánk: Egyértelműen Ursula von der Leyen. Ő az egyik felelőse például annak, hogy gondatlanságból vagy szándékosan mélybe sodorták Európát, bedöntötték a gazdaságát és európaiak százezrei haltak meg a világjárvány és a kényszeroltások következtében. Ursula von der Leyen a globális erőközpontok kiszolgálója, Európa és az európai nemzetállamok egyik sírásója. Ugyanakkor azt is látjuk, hogy Orbán Viktor csak kommunikációs szinten megy szembe a globalista erőkkel, de valójában mindig megszavazza azok akaratát, elég, ha csak Ukrajna támogatására, vagy a szankciókra gondolunk.
LMP: Ursula von der Leyen Bizottsága a magyar miniszterelnöknek nem ellenfele, hanem gazdasági partnere: a jogállamisággal és EU-s pénzekkel kapcsolatos politikai alkuk pedig csak ezen szempont alapján értelmezhetőek.
Második Reformkor: Nehezen tartjuk összehasonlíthatónak egy tagállami vezető és a bizottsági elnök munkásságát, inkább külön-külön tartjuk érdemesnek értékelni őket. Orbán Viktor tevékenysége azért okoz rendkívüli károkat, mert az túlmutat bizonyos döntések pillanatnyi akadályozásán vagy egy-egy rossz, hibás döntésen, téves politikán. Orbán Viktor tevékenysége az Unió alapjainak újragondolására kényszeríti a közösséget. Folyamatosan kiskapukat keres, visszaéléseket követ el egy olyan közösségben, amely az együttműködésre való törekvésen alapul, intézményrendszerét alapvetően ennek megfelelően alkották. Ezzel a magatartással politikai, döntéshozatali nehézségeken és az értékrendbeli vitákon túl tartósan erodálja a bizalmat az EU egyik tagállama (hazánk) és a többi tagállam között. Ezzel egyrészt mindkét fél nemzetközi pozícióit és érdekérvényesítő-képességét csökkenti, másrészt olyan kölcsönös bizalomvesztést okoz a felek között, amelyet nagyon nehéz lesz helyreállítani. Összességében a közösség alapértékeit teszi megkérdőjelezhetővé.
Párbeszéd, Momentum: Nincs indoklás.
Második Reformkor: Egyelőre nem tudunk felelősségteljes választ adni, erre a kérdésre, hiszen jelenleg nem vagyunk tagjai egyik európai pártcsaládnak sem, és még a csúcsjelöltek programjai sem kristályosodtak ki. A jelenlegi bizottsági elnök alternatívájaként a szociáldemokraták Nicolas Schmitet szánják, de sem az ő, sem von der Leyen pontos, következő 5 évre vonatkozó céljait nem ismerjük. Ezen információk birtokában szeretnénk majd erről állást foglalni.
Párbeszéd: A kérdés nem Ursula von der Leyen személye, hanem az általa meghirdetett politikai program. Amennyiben elköteleződik a Green Deal eredményeinek megőrzése és továbbvitele mellett, az első ciklusa hiányosságaiként sorolt problémák orvoslása mellett, együttműködve az Európai Parlament progresszív erőivel, akkor számíthat az EP zöld frakciójának, benne a Párbeszéd-Zöldek szavazataira. Ha az ókonzervatív-szélsőjobboldali politikai erőkkel lép szövetségre (ECR, ID) és az ő szájuk íze szerinti politikát kívánja követni, azt semmilyen formában nem tudjuk támogatni.
Mi Hazánk: A Mi Hazánk a magyar emberek és az északi civilizáció érdekeit fogja szem előtt tartani az Európai Parlamentben, és ezek szöges ellentétben állnak az Ursula asszony által képviselt globalista törekvésekkel.
LMP, Momentum: Nincs indoklás.
Σ
A napokban Balatonalmádiban frakcióülésező, valószínűleg inkább a belső feszültségek elsimításával elfoglalt Fideszről és a KDNP-ről nagyjából tudni lehet, hogy mi a véleményük (von der Leyen rossz), és talán a Demokratikus Koalícióét is sejteni véljük (ugyan nem a mi pártcsaládunk, de von der Leyen Brüsszelben született, tehát európai, tehát jó), ám hogy a Róna Péterrel erősítő Jobbik, az EP-mandátumesélyes Kutyapárt, az ellenzék 2022-es miniszterelnök-jelöltje által vezetett Mindenki Magyarországa Néppárt vagy épp a von der Leyenre 2019-ben nemet mondó Ujhelyi István nélküli MSZP mit gondol az EP-választást követően kiosztandó legfontosabb poszt újrázni kívánó aktuális betöltőjéről és teljesítményéről, rejtély.
De azért kérik, hogy szavazzunk rájuk. És bízzuk rájuk, kit szavaznak meg a posztra.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.