A boszniai szerb menekült
Jó reggelt! Ma Ukrajna támogatásáról tárgyal Európa nagyrésze Párizsban: lesz szó erről lejjebb. Ma még Izraelben van a szerbeket a Balkán zsidóinak mondó Milorad Dodik, elvileg péntekig marad, aztán meglátjuk: erről szintén lesz szó. Ahogy arról is, mik a mozgások a cseh politikában, hogyan gyakorol nyomást az EU a szerb elnökre, miért akar állami élelmiszerboltokat nyitni a postákon Bulgária, hol lehet megkóstolni Luka Modrić sörét, miért épp az osztriga áfáját akarja csökkenteni az olasz kormány, és ki lesz jelen állás szerint az új román államelnök. Jó olvasást, bőven van mit!
A boszniai szerb menekült
Milorad Dodik volna az illető, a szarajevói sajtó hívja így, tekintve hogy épp Izraelben tartózkodik, miközben otthon elfogatóparancsot adtak ki ellene, amiért hiába idézte be az ügyészség többször is, de nem jelent meg soha előttük. Még nem nemzetközit, de elvileg hamarosan kérelmezik azt is. A Republika Srpskát elnöklő, odahaza február végén elsőfokon egy év börtönre és hat év közügyektől való eltiltásra ítélt politikus egy antiszemitizmusról szóló konferenciára utazott Izraelbe: ő ugyanis odahaza, Bosznia-Hercegovinában Izrael nagy szószólója és támogatója, ezzel ugyanis idegesíteni tudja a vallásuk miatt hangosan és látványosan palesztinpárti bosnyákokat, pontosabban ezzel is. A srebrenicai népirtást tagadó Dodik helyben kifejtett elmélete szerint egyrészt ő a boszniai szerbek üldözés alatt álló Benjamin Netanjahuja (elvégre az izraeli miniszterelnök ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság még tavaly ősszel nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a gázai történések miatt), másrészt a szerbek a Balkán zsidói: szerinte mindkét népet megpróbálták kiirtani, de egyiket sem sikerült.
A kérdés, ami komplett Boszniát lázban tartja, az az, hogy mégis hogyan tudott kijutni Dodik az országból: egyrészt ő maga napokkal ezelőtt még azt ígérte, hogy már soha többet nem hagyja el a Republika Srpska területét, másrészt a határőrség állami szerv, így Dodiknak találkoznia kellett velük az ország elhagyásakor, nekik pedig a hazai elfogatóparancs miatt kötelességük lett volna őrizetbe venniük a szeparatista szerb politikust. Amit tudni lehet, az az, hogy hétfő este a Republika Srpska egy repülője Belgrádba repült, majd onnan egy rövid szünetet követően Tel-Avivnak indult: lehet, ezen volt rajta Dodik? A Klix.ba értesülései szerint nem: aznap este öt, kékfény nélküli autó nagy sebességgel közelítette meg a boszniai-szerb határátkelőt a diplomatáknak fenntartott sávban a szerémségi Račánál. Azonban mint írják, furcsa módon nem volt leeresztve a sorompó, így lazán elhajtottak a határőrök mellett, fel az országhatáron lévő Száva-hídra, majd át a szerb oldalra, ahol szintén nem ütköztek akadályba. A szarajevói portál úgy tudja, a boszniai határőrök azonnal felhívták a konvojt látva a szerbiai kollégáikat, hogy ez mégis mi volt, de ők meglepetten azt közölték velük, hogy ők sem tudják, kik lépték át a határt. Vagyis vagy szerencsétlen bagázs mindkettő, vagy szervezetten nem tartották be a szabályokat a határ mindkét oldalán, vagy volt egy-egy beavatott ember. A boszniai határőrség belső vizsgálatot rendelt el, eddig annyit kommunikáltak, hogy az adott határátkelőn eleve nincs is sorompó.
Mint kiderült, a konvoj Dodik kísérete volt, de Dodik maga nem autóval és nem is repülővel szökött meg Bosznia-Hercegovinából, a legfrissebb értesülések szerint a szerb hadsereg katonai helikoptere (vagyis egy másik állam) csempészte ki őt az országból. A fedősztori a szarajevói sajtó szerint az volt, hogy valakit sürgősen Belgrádba kell szállítani Banja Lukából kórházi kezelésre – ez nem szokatlan, nemrég Dodikot is Belgrádban műtötték –, azonban a helikopterrel végül Dodik utazott.
Közben Dodikék mindenféle ajánlatokat tesznek mindenkinek. Helyben azzal házalnak a nemzetközi főképviselőnél, hogy ha visszavonja azt a rendelkezését, ami alapján Dodikot elítélték, ők készek volnának visszavonni az összes szeparatista törvényüket, és azzal fenyegetnek, hogy ha Dodikot letartóztatják, a Republika Srpska azonnal kiválik az országból (kérdés, hogyan, hiszen jogi alapja ennek egyelőre nincs, tekintve hogy az önrendelkezési jogukat is tartalmazó új alkotmányt nem tudják elfogadni az ellenzék nélkül), hogy szabad elvonulást kapjanak ezáltal. Ez azonban komolytalan,
a Republika Srpska intézményei láthatóan be sem tartják azt a Dodik által az ellene hozott ítéletet követően lóhalálában aláírt törvényt, ami kitiltott az entitás területéről több állami szintű intézményt, többek közt a bosznia-hercegovinai bíróságot, ügyészséget és a SIPA nevű különleges nyomozóirodát.
A Dodik lelépését követő nap ugyanis a Republika Srpska belügyminisztériuma alá tartozó rendőrség és a SIPA közösen razziázott Banja Lukában, az entitás központjában egy pénzmosási ügyben. A Republika Srpska parlamentjének Dodik pártjából jövő, ugyancsak elfogatóparancs hatálya alatt álló házelnöke észlelte a furcsa helyzetet, és azzal magyarázta azt, hogy nemzetközi kötelezettségek teljesítése esetén, valódi bűnözők ellen teljesen oké, ha az állami intézmények a területükön működnek. Csakhogy a törvényükben nem ez van, ott nincsenek kivételek felsorolva. Ki tudhatná ezt jobban, mint a Republika Srpska igazságügyi minisztere, az állami intézmények kitiltásáról szóló törvények szerzője, gondolhatnánk, de nem: ő éppen arról levelezget Szarajevóval, hogy mi mindenben nem ért egyet egy olyan intézmény működéséről szóló törvényjavaslattal, amely intézményt ők már eleve nem ismerik el.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.