A menedzser, aki kiegyensúlyozza a médiát
Jó reggelt! Sűrű és hosszú a mai hírlevél, de ez a jó. Tartalomjegyzék:
Undorítóak a keletnémetek? A Springer-kiadó fejének kiszivárgott chatüzenetein csámcsog a fél német és európai sajtó. Mi ez az egész, és hol a botrány?
Mi a kilőtt farkas miatt kirobbant botrány megoldása? Van itt egy jó ötlet.
Miért épp egy energiaválság kellős közepén állították le a németek végleg az atomerőműveiket, és miért utálják ott ennyire botrányosan az atomenergiát?
A kórház, ahol ingyen túlóráztak, hogy ne legyenek többet várólisták. Jó olvasást!
Az ember, aki kiegyensúlyozza a német médiát
Részben a magyar sajtót is bejárta a Die Zeit múlt heti anyaga, amely a német média egyik legbefolyásosabb és legellentmondásosabb, talán leginkább utált menedzsere, az Axel Springer-kiadót vezető Mathias Döpfner bizonyos szűk körnek szánt, de kiszivárgott üzeneteit veszi sorra, hogy elmondhassa: a magát a német és az amerikai médiában a sajtószabadság zászlóshajójának nevező, a Bild bulvárlaptól a Die Welten át a Politicóig terjedő lapjai szerkesztőségi függetlenségére és pártatlanságára büszke médiavállalat első embere valójában rendszeresen megsérti a legfontosabb lapja, a Bild függetlenségét és nyomást gyakorolt rá, hogy az a liberális pártot támogassa. Azaz ha ezt megcsinálta a Bilddel, úgy bármikor megcsinálhatja majd a Politicóval is, amellyel nagy európai és amerikai expanziós tervei vannak Mathias Döpfnernek.
Ez tehát a narratíva.
(A Telex és a 444 sajnos nem a németnyelvű eredetiből, hanem a brit Guardianból írt meg erről röviden, mindenféle kontextus nélkül, félreértésekkel és félrefordításokkal egy hírt. A Telex még azt is külön megjegyezte, hogy a Zeit-cikk elérhetetlen volna, mert előfizetés kell az olvasásához. Az egyhavi Zeit-próbaelőfizetés 1 euróba kerül.)
A sztori azért lesz itt kicsit bővebben is kifejtve, mert alkalmi Welt-szerzőként valamennyire ismerem a hátteret, és mert egy csomó dologra rávilágít:
min múlik és mennyire esetleges, hogy van-e igazi sokszínűség a médiában,
milyen belülről és hogyan működik a piacról élő nyugat-európai média,
miért megy szembe a sajtó lényegével, ahogyan ma sok újságíró gondolkodik,
mennyire relatív már a magánszféra és a közérdek fogalma.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.